Strona głównaZdrowieDlaczego dieta bogata w cukier skraca życie

Dlaczego dieta bogata w cukier skraca życie

Diety bogate w cukier mają negatywny wpływ na zdrowie, niezależnie od tego, czy ktoś jest otyły, czy nie, mówią eksperci z MRC London Institute of Medical Sciences.
Dlaczego dieta bogata w cukier skraca życie [fot. Pexels from Pixabay]
Jak odkryto w badaniach na muszkach owocówkach, owady karmione dietą bogatą w cukier żyły krócej i nie wynikało to z problemów metabolicznych podobnych do cukrzycy.

Jak się wydaje, przedwczesna śmierć z powodu nadmiaru ma związek z gromadzeniem się naturalnego produktu przemiany materii, kwasu moczanowego.

Wszyscy wiemy, że dostarczanie sobie nadmiaru cukru jest niezdrowe. Zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń metabolicznych, takich jak i , a także może skrócić życie o kilka lat.

- Podobnie jak ludzie, muszki karmione dietą bogatą w cukier wykazują wiele cech charakterystycznych dla chorób metabolicznych - na przykład stają się odporne na tłuszcz i insulinę. Wiadomo, że otyłość i cukrzyca zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci u ludzi, dlatego zawsze zakładano, że właśnie w ten sposób nadmiar cukru jest szkodliwy - mówi dr Helena Cochemé.

Jednak podobnie jak sól, cukier także powoduje odwodnienie. Właściwie nadmierne częste pragnienie jest wczesnym objawem wysokiego poziomu cukru we krwi i cukrzycy. - Woda jest niezbędna dla naszego zdrowia, ale jej znaczenie jest często pomijane w badaniach metabolicznych. Dlatego byliśmy zaskoczeni, że muszki karmione dietą bogatą w cukier nie żyły krócej tylko dzięki dodatkowemu źródłu wody do picia. Odkryliśmy, że te owady ciągle wykazywały typowe defekty metaboliczne związane z wysoką zawartością cukru w pożywieniu - wskazuje dr Cochemé.

Jak odkryto, nadmiar cukru w diecie powodował, że owady gromadziły kwas moczanowy. Związek ten to produkt końcowy rozkładu puryn, które są ważnymi budulcami naszego DNA. jednakże kwas moczanowy jest też podatny na krystalizację, powodując powstawanie kamieni nerkowych. Można było temu zapobiec rozcieńczając kwas wodą lub blokując wytwarzanie tej substancji za pomocą leku. Takie działanie chroniło przed skróceniem życia muszek.

Czy to oznacza, że możemy jeść tyle słodyczy, ile chcemy, o ile wypijamy się przy tym dużo płynów? - Niestety nie. Muszki karmione cukrem mogą żyć dłużej, gdy zapewnimy im dostęp do wody, ale ciągle są niezdrowe. A u ludzi, przykładowo, otyłość zwiększa ryzyko chorób serca. Jednak nasze badanie sugeruje, że zaburzenie szlaku purynowego jest czynnikiem skracającym życie w związku z dietą o dużej ilości cukru. Oznacza to, że przedwczesna śmierć z powodu nadmiaru cukru niekoniecznie jest bezpośrednią konsekwencją samej otyłości - wyjaśnia dr Cochemé.

Gromadzenie się kwasu moczowego jest bezpośrednią przyczyną powstawania kamieni nerkowych u ludzi, a także , formy zapalenia stawów. Poziom kwasu moczowego zwykle wzrasta wraz z wiekiem i może oznaczać rozwój chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy