Strona głównaZdrowieDieta wysokotłuszczowa zaburza mechanizm regulacji ilości przyjmowanych kalorii

Dieta wysokotłuszczowa zaburza mechanizm regulacji ilości przyjmowanych kalorii

Regularne stosowanie diety wysokotłuszczowej może zmniejszyć zdolność mózgu do regulowania ilości przyjmowanych kalorii.
Dieta wysokotłuszczowa zaburza mechanizm regulacji ilości przyjmowanych kalorii [fot. Sarah Kallend from Pixabay]
Badania na szczurach pokazały, że po krótkich okresach karmienia gryzoni i wysokokaloryczną ich mózg dostosowuje się do reakcji na rodzaj jedzenia i zmniejsza ilość spożywanego pokarmu, aby zbilansować spożycie kalorii. Naukowcy z Penn State sądzą, że ilość przyjmowanych kalorii jest regulowane w krótkim okresie przez komórki zwane astrocytami, które kontrolują przekazywanie sygnałów między mózgiem a jelitami. Jednak ciągłe stosowanie diety wysokotłuszczowej, czyli o dużej kaloryczności, zaburza ten szlak sygnalizacyjny.

Zrozumienie roli mózgu i złożonych mechanizmów prowadzących do przejadania się - czyli zachowania, które zwykle prowadzi do przyrostu masy ciała i otyłości - może pomóc w opracowaniu strategii walki z nadwagą. stanowi globalny problem zdrowia publicznego, ponieważ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem i .

- Jak się wydaje, w krótkim okresie spożycie kalorii jest regulowane przez astrocyty. Odkryliśmy, że krótka ekspozycja (trzy do pięciu dni) na dietę wysokotłuszczową ma największy wpływ na te komórki, uruchamiając normalną ścieżkę sygnalizacyjną kontrolującą żołądek. Z biegiem czasu astrocyty wydają się „znieczulać" na pokarmy wysokotłuszczowe. Już około 10 -14 dni stosowania diety wysokokalorycznej sprawia, że astrocyty przestają reagować, a zdolność mózgu do regulowania ilości przyjmowanych kalorii wydaje się stracona. Zakłóca to sygnalizację wysyłaną do żołądka i opóźnia jego opróżnianie - mówi dr Kirsteen Browning z Penn State College of Medicine.

- Musimy jeszcze ustalić, czy osłabienie aktywności astrocytów i mechanizmu sygnalizacyjnego jest przyczyną przejadania się, czy też występuje w odpowiedzi na przejadanie się. Chcemy sprawdzić, czy możliwe jest reaktywowanie zdolności mózgu do regulowania spożycia kalorii. Jeśli tak, może to pomóc opracować działania, które przywrócą regulację ilości przyjmowanych kalorii - dodaje dr Browning.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy