Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska pomaga diabetykom

Dieta śródziemnomorska pomaga diabetykom

Dieta bogata w chude mięso i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, okazuje się najskuteczniejsza w odchudzaniu i obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.
Dieta śródziemnomorska pomaga diabetykom Diabetykom szczególnie polecana jest , choć wykazano, że pacjenci ci mogą zyskać ważne korzyści zdrowotne także dzięki menu o niskim poziomie węglowodanów.

Lekarze z Western Sussex Hospitals w Wielkiej Brytanii przeanalizowali 20 badań porównujących siedem popularnych diet stosowanych u pacjentów z . Wykazano, że dieta śródziemnomorska, a także niskowęglowodanowa, wysokobiałkowa oraz o niskim obniżyły poziom cukru we krwi.

Jeśli chodzi o wagę, najefektywniejsza okazała się dieta śródziemnomorska - po stosowaniu jej przez sześć miesięcy u chorych zanotowano utratę średnio dwóch kilogramów. Żaden inny sposób odżywiania się nie miał znaczącego wpływu na masę ciała.

Śródziemnomorskie menu obejmuje głównie: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek i zioła. Tłuszcze nasycone pochodzące z czerwonego mięsa i produktów mlecznych stanowią zwykle mniej niż 8 proc. dostarczanych organizmowi kilodżuli.

Inne badania powiązały dietę śródziemnomorską ze zmniejszonym prawdopodobieństwem nowotworów, , , i śmierci z powodu zawału serca.

Ponadto, odnotowano, że diety: niskowęglowodanowa, niskoglikemiczna oraz śródziemnomorskia, doprowadziły do wzrostu wskaźników zdrowia serca - poziom cholesterolu zwiększyło się o 4 do 10 proc., a triglicerydów spadł aż o 9 proc.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy