Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska obniża ryzyko cukrzycy

Dieta śródziemnomorska obniża ryzyko cukrzycy

Duża ilość ryb w diecie może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dieta śródziemnomorska jest uważana za najlepszy sposób odżywiania się dla zdrowia serca. Część mieszkańców Europy Południowej jednak przechodzi na tę bardziej popularną, a tak niecenioną przez ekspertów i zagrażającą zdrowiu, dietę bogatą w niezdrowe tłuszcze i cukry.
Dieta śródziemnomorska obniża ryzyko cukrzycy Ludzie ze wschodniej śródziemnomorskiej części Hiszpanii, na przykład, znani są z długowieczności i zdrowej diety. A jednak choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 33% zgonów w całym kraju. Naukowcy z Uniwersytetu w Walencji przeanalizował dietę prawie 1000 osób w wieku 55 - 80 lat, z których każda miała wysokie ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Celem testów było oszacowanie, jak ilość spożywanego mięsa i ryb może wpłynąć na zdrowi uczestników.

Okazało się, że badana grupa jadła zarówno dużo czerwonego mięsa, jak i ryb. Po dokładnej analizie jednak odkryto, że jedzenie ryb było związane z niższym poziomem glukozy i prawdopodobnie odpowiadało, przynajmniej częściowo, za zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy. Uczeni odkryli również, że dieta bogata w mięso była związana z wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości.

Regularne jedzenie ryb - trzy lub cztery razy w tygodniu - nie miało wpływu na wagę, ale zmniejszało ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Naukowcy nie są pewni, dlaczego ryby wydają się zapobiegać cukrzycy. Być może kwasy omega-3 oddziałują na wrażliwość na insulinę, ale nie ma konkretnych dowodów na poparcie tej tezy.

Dietetycy rekomendują ograniczenie spożycia czerwonego mięsa do minimum - powinno się je sobie serwować raz lub dwa razy w tygodniu - zmniejszając ilość jedzonych wędlin i przetworów mięsnych. Po ryby należy sięgać przynajmniej dwa razy w tygodniu, a reszta głównych posiłków powinna zawierać białko roślinne zawarte m. in. w soczewicy, fasoli i tofu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy