Strona głównaZdrowieDieta niskotłuszczowa poprawia nastrój

Dieta niskotłuszczowa poprawia nastrój

Stosowanie diety niskotłuszczowej wydaje się być dobrym sposobem na znaczną poprawę nastroju. Taki sposób żywienia daje lepsze efekty niż szeroko polecana dieta niskowęglowodanowa, informują australijscy naukowcy.
Dieta niskotłuszczowa poprawia nastrój [© Magdalena Żurawska - Fotolia.com] Diety niskowęglowodanowe są powszechnie rekomendowane osobom z nadwagą i otyłym, pomagają bowiem w osiągnięciu i utrzymaniu odpowiedniego BMI. Jednakże, ich długoterminowy wpływ na samopoczucie psychiczne i emocjonalne pozostaje niejasny.

W celu przeprowadzenia badań uczeni losowo wybrali wśród uczestników 106 osób otyłych lub z nadwagą, które przez rok poddane zostały dietom: niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej lub wysokowęglowodanowej oraz niskotłuszczowej. Obserwowano następnie zmiany wagi ciała i samopoczucia psychicznego partycypantów zarówno w ciągu czasu stosowania diety, jak i po jej zakończeniu.

Po rocznym zastosowaniu diety uczestnicy z obu grup stracili średnio 13,7 kilogramów. Po pierwszych ośmiu tygodniach testy wykazały, że nastrój wszystkich partycypanów uległ poprawie. Jednakże, tylko u osób stosujących dietę niskotłuszczową zjawisko to utrzymywało się. Ogólnie rzecz biorąc, poprawa psychicznego samopoczucia u tych, którzy pozostawali na diecie wysokotłuszczowej, okazała się dość krótkotrwała.

„Wyniki sugerują, że pewne aspekty stosowania diety niskotłuszczowej mogą mieć niekorzystne efekty dla naszego nastroju. W konsekwencji, po upływie roku, zmniejszają pozytywne skutki utraty wagi", zauważają uczeni na łamach Archives of Internal Medicine.

Rezultaty badań okazały się zaskakujące, wskazuje doktor Grant D. Brinkworth z The CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organizsation) w Adelaide w Australii. „Po ośmiu tygodniach od wprowadzenia diety zauważyliśmy poprawę psychicznego samopoczucia. Sądziliśmy, że to wynika z powodu zadowalających efektów związanych z utratą na wadze. Jednakże, dobry nastrój u osób stosujących dietę niskowęglowodanową z czasem ulega pogorszeniu", mówi doktor Brinkworth.

Taki stan rzeczy może wynikać z typowej dla krajów zachodnich diety. Jest ona bogata w produkty o wysokiej zawartości węglowodanów. Zatem, zmiana sposobu żywienia na taki, w którym ilość węglowodanów jest znacznie niższa, nie jest przez nas preferowany, nie jest charakterystyczny dla tego kręgu kulturowego. To może stanowić wyzwanie dla organizmu, które ma wpływ na pogorszenie nastroju.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:48:53, 30-11-2009 Waanda

    W każdym miesiącu zaczynam taką dietę, szkoda że nie mogę się jednak całkowicie na nią przestawić.
  • 12:26:38, 02-12-2009 pomian

    Proponuje by nie zawracać sobie głowy dietami.Waando!Rozpocznij zdrowo się odżywiać.Wiedzieć należy,że jemy aby żyć a nie żyjemy po to by jeść.Natomiast nie do przyjęcia jest często tłumaczenie,że nie mogę się powstrzymać od zjedzenia czegoś,co wiem ze mi nie wolno.Nie mogę zrozumieć,by dorosła osoba utrzymywała słabośc dziecka,które jak widzi np.lody to musi go dostać.
    Jeżeli ktoś tak bardzo zabiega o poprawną wagę,figurę,cerę i nie może pokonać własnych słabości to żadna dieta nić nie pomoże.Jeść na co mi przyjdzie ochota i pózniej tego załować albo umieć kierować się rozsądkiem-wybór należy do każdego z nas.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy