Strona głównaZdrowieDieta i ruch sposobem na główne współczesne przyczyny śmierci

Dieta i ruch sposobem na główne współczesne przyczyny śmierci

Nieco ponad wiek temu ludzie żyli krócej przez choroby zakaźne. Dziś mniej nam one zagrażają, jednak zwiększa się prawdopodobieństwo zgonu w wyniku przewlekłych chorób degeneracyjnych.
Dieta i ruch sposobem na dłuższe życie Pod koniec dziewiętnastego wieku średnia długość życia w naszym kraju wynosiła mniej niż pięćdziesiąt lat. Główną przyczyną śmierci były wówczas choroby zakaźne i wysoka śmiertelność dzieci. W pierwszych dekadach XX wieku wprowadzono środki ochrony zdrowia publicznego, takie jak rozwój sieci kanalizacyjnej, chlorowanie wody, szczepienia i odkrycie antybiotyków, co doprowadziło do gwałtownego spadku ilości zgonów z powodu chorób zakaźnych i mniejszej umieralność dzieci. W rezultacie średnia długość życia wzrosła dzisiaj do niemal 80 lat.

Dziś ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu choroby zakaźnej jest niskie, ale wysokie jest prawdopodobieństwo zgonu w wyniku przewlekłej choroby degeneracyjnej. Choroby sercowo-naczyniowe, rak, , , i przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią obecnie główne przyczyny śmierci. Około 80 proc. osób powyżej 65 roku życia cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą, a połowa zmaga się z dwiema lub więcej chorobami przewlekłymi, które znacznie zmniejszają jakość życia i przyspieszają starzenie się organizmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia można by zapobiec ponad 40 proc. nowotworów i co najmniej 80 proc. chorób serca, udarów mózgu lub cukrzycy, gdyby wyeliminować czynniki ryzyka tych chorób (np. niewłaściwą , , ).

Badania naukowe sugerują, że niektóre bardziej ukierunkowane i indywidualne działania, jak np. umiarkowane ograniczenie kalorii poprzez stosowanie odpowiedniej diety, zmniejszenie konsumpcji białek na poziomie fizjologicznym, zwiększenie ilości niektórych produktów pochodzenia roślinnego, regularne podejmowanie aktywności fizycznej, mogą dodatkowo zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, co nie tylko wydłuża życie, ale i liczbę lat przeżywanych w pełnym zdrowiu. Ponadto zmniejszenie niepełnosprawności i poprawa zdrowia oraz pozwala obniżyć koszty społeczne uwalniając znaczne środki na badania i leczenia chorób, które nie są jeszcze uleczalne, takie jak: rzadkie choroby genetyczne, choroby autoimmunologiczne.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy