Strona głównaZdrowieDieta dobra dla serca

Dieta dobra dla serca

Choroby serca to jedna z głównych przyczyn zgonów mieszkańców krajów rozwiniętych i rozwijających się. Powszechność występowania tych dolegliwości jest spowodowana m. in. współczesnym stylem życia. Wśród „sprzymierzeńców" w walce z chorobami serca są nóż, widelec i łyżka... odpowiednia dieta pozwoli znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Jak wskazuje Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca (American Heart Association, AHA), znacznej ilości chorób serca można by zapobiec, a nawet odwrócić ich skutki dzięki dobrze skonstruowanej diecie. Wśród rozlicznych składników codziennego menu eksperci z AHA wyróżnili pięć, które mają największy wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

© Ionia - Fotolia.comSpożywanie dużej ilości owoców i warzyw - równowartość 4 1 / 2 szklanki dziennie, lub więcej, jeżeli to możliwe. Taka dawka wydaje się znaczna, ale umieszczenie w menu dużej sałatki z ciemnozielonymi i żółto-pomarańczowymi warzywami jest doskonałym krokiem w osiągnięciu rekomendowanego celu.

© Martin Turzak - Fotolia.comJedzenie ryb. Uczeni z AHA polecają spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu. Szczególnie zachwalane są tłuste ryby, bowiem zawierają zdrowe dla serca kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe. Tu prym wiodą: łosoś, makrela i tuńczyk.

© Dušan Zidar - Fotolia.comJedzenie bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych co najmniej trzy razy dziennie w ilości mniej więcej odpowiadającej jednej kromce chleba. Warto czytać etykiety kupowanych towarów spożywczych, aby upewnić się, że pierwszy wymieniony składnik to całe ziarno Najbardziej korzystne jest bowiem nieprzetworzone ziarno, np. brązowy ryż zamiast białego, makarony pełnoziarniste zamiast makaronów z białej mąki.

© Aaron Amat - Fotolia.comZredukowanie spożycia sodu do mniej niż 1500 mg dziennie. Dzienne spożycie tego pierwiastka zawartego m. in. w soli znacznie przekracza opracowane normy. przy czym istotna ilość to „ukryta" sól w przetworzonej żywności, co do obecności której konsument nie ma zazwyczaj świadomości.

© Barbara Helgason - Fotolia.comZmniejszenie spożycia napojów słodzonych cukrem do nie więcej niż 1 litra tygodniowo, tj. w sumie 450 kcal. Wielu ludzi konsumuje więcej cukru niż powinni - i to nie tego, który naturalnie występuje w żywności (np. mleku, owocach) ale tego zawartego w przetworzonych produktach. Napoje słodzone stanowią jedno z głównych nieuświadomionych źródeł cukru. AHA rekomenduje ograniczenie konsumpcji cukrów do sześciu łyżeczek w przypadku kobiet i dziewięciu dla mężczyzn. Lepiej jest sięgnąć po wodę, niż raczyć się słodzonymi trunkami.

Wspomniane zalecenia pomogą zachować odpowiednią wagę. Wraz z wiekiem lekko maleje tempo metabolizmu i rośnie tendencja do prowadzenia siedzącego stylu życia, dlatego dieta jest szczególnie ważna. Opisywane rekomendacje nie wymagają drastycznych zmian w sposobie odżywiania się, ale propagują idea świadomej konsumpcji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 06:37:46, 10-05-2011 seniorSt.

    dobry + umiarkowany wysiłek fizyczny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy