Strona głównaZdrowieDieta bogata w błonnik dobra dla zdrowia serca

Dieta bogata w błonnik dobra dla zdrowia serca

Stosowanie diety bogatej w błonnik oznacza nie tylko dbanie o dobre funkcjonowanie układu pokarmowego, pomaga również dbać o zdrowie serca, mówią eksperci.
w owocach, warzywach czy pieczywie pełnoziarnistym pomaga obniżyć poziom , co przekłada się na poprawę zdrowia układu krążenia i , mówią uczeni z University of Alabama w Birmingham.

Większość ekspertów ds. żywienia twierdzi, że w ramach zrównoważonej diety nasz organizm potrzebuje co najmniej 25 gramów błonnika dziennie. The American Heart Association zaleca, by dostarczać sobie 14 gramów błonnika na każde 4200 spożytych kilodżuli, a co najmniej 10 gramów powinno stanowić błonnik rozpuszczalny.

Rozpuszczalny błonnik sprawia, że szybko zaczyna się odczuwać uczucie sytości, co pomaga kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Badania wykazały, że błonnik rozpuszczalny pomaga także pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu (LDL) poprzez zakłócanie wchłaniania go z żywności przez organizm.

Pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny to: otręby, płatki owsiane, fasola, groch, ryż, jęczmień, owoce cytrusowe, truskawki i miąższ jabłka.

Błonnik nierozpuszczalny pomaga zapobiegać zaparciom i pomaga utrzymać zdrowie układu trawiennego. Pokarmy bogate w błonnik nierozpuszczalny to: pełnoziarniste pieczywo, kapusta, buraki, marchew, rzepa, kalafior i skóra jabłka.

Innym sposobem na zwiększenie ilości błonnika są suplementy dodawane do kawy, jogurtu, płatków śniadaniowych, czy innych dań. Należy pamiętać, by błonnik spożywać powoli i pić wówczas dużo wody, polecają eksperci.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy