Strona głównaZdrowieDieta a choroba Alzheimera

Dieta a choroba Alzheimera

Dieta bogata w tłuszcze nasycone i węglowodany proste wydaje się zwiększać stężenie biomarkerów związanych z chorobą Alzheimera, wynika z najnowszych badań.
Dieta a choroba Alzheimera Liczne badania wskazują na związek pomiędzy dietą i zdolnościami poznawczymi - zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Otyłość, choroby układu krążenia i wysoki poziom cholesterolu, na których rozwój ma wpływ dieta, oddziałują na zdolność organizmu do skutecznego wykorzystywać insuliny i są związane z patologicznym starzeniem się mózgu.

Patologiczne starzenie się mózgu ma miejsce, gdy inna choroba wzmaga proces pogorszenia funkcji mózgu następujący wraz z wiekiem.

Naukowcy badali wpływ diety na 20 zdrowych 29 osób starszych, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze. Zaburzenia te mogą być wskaźnikiem rozwoju choroby Alzheimera.

Uczestnicy badania zostali poddani diecie, która zawierała niewielkie ilości nasyconych tłuszczów i węglowodanów prostych, lub diecie o wysokiej zawartości tych substancji. Proste węglowodany są zawarte w takich produktach, jak cukier, dżem, czekolada i biały chleb, a przykłady produktów z wysokim poziom tłuszczów nasyconych to śmietana, masło, głęboko smażone potrawy i słodkie wypieki. Uczestnicy przestrzegali diety przez cztery tygodnie, a w tym czasie przechodzili testy pamięci, a także badano im krew pod względem poziomu biomarkerów, które mogą wskazywać na chorobę Alzheimera.

W grupie stosującej dietę o wysokiej zawartości niezdrowych tłuszczów i węglowodanów poziom biomarkerów były znacząco wyższy u zdrowych uczestników badania. Dieta poprawiła wyniki w testach pamięci zarówno u osób zdrowych, jak i tych i tych, które wcześniej doświadczały problemów z pamięcią.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy