Strona głównaZdrowieDieta Okinawa - sposób na długowieczność?

Dieta Okinawa - sposób na długowieczność?

Japonia jest krajem o rekordowej liczbie stulatków. Niektórzy uważają, że kluczem do długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest stosowana przez nich dieta.
Dieta Okinawa - sposób na długowieczność? [© runin - Fotolia.com] Niedawno zmarł Jiroemon Kimura, 116-letni mężczyzna, który dzierżył tytuł najstarszego człowieka na świecie. Obecną rekordzistką jest także mieszkająca w Japonii 115-letnia Misao Okawa z Osaki.

Okinawa została tak nazwana od japońskiej wyspy Okinawa, gdzie - zgodnie z doniesieniami The Guardian - żyje najwięcej stulatków. Wielu uważa, że tajemnicą mieszkańców tego regionu jest właśnie sposób odżywiania się: ubogi w mięso, a bogaty w ryż, tofu, pędy bambusa, wodorosty, warzywa i .

Jak mówi Craig Wilcox, autor książki „The Okinawa Program", mieszkańcy wyspy cechują się niskim ryzykiem miażdżycy i raka żołądka, a także mniejszym prawdopodobieństwem zmagania się z nowotworami zależnymi od hormonów, takimi jak i .

Mieszkańcy Okinawy jedzą średnio trzy porcje ryb tygodniowo, dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i artykułów sojowych, jak również więcej toffu i wodorostów konbu niż ktokolwiek inny na świecie. Co więcej, w ich jadłospisie znajdują się także kałamarnice oraz ośmiornice, które są bogate w taurynę pomagającą obniżyć poziom i ciśnienie krwi.

Najlepsze warzywa pod względem składników odżywczych związane z dietą Okinawa to rosnące tam: fioletowe słodkie ziemniaki, które są bogate we flawonoidy, witaminę E, likopen i karotenoidy oraz ogórki „goya", które - jak wykazano w badaniach - obniżają stężenia cukru we krwi u osób z . Znaczenie dla zdrowia może mieć również herbata z kurkumą i jaśminem, która wspomaga walkę z nowotworami.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy