Strona głównaZdrowieDepresja zwiększa ryzyko chorób serca

Depresja zwiększa ryzyko chorób serca

Depresja zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym również wystąpienia zawału. Ryzyko rozwoju choroby serca u pacjentów z depresją jest blisko 2 razy większe niż u osób zdrowych.
Zaburzenia psychosomatyczne mają negatywny wpływ na organizm - szczególnie jesienią, kiedy na zewnątrz często panują niesprzyjające warunki pogodowe, jest mniej światła słonecznego i występują skoki temperatury.

Często pogarsza się nasze samopoczucie - jesteśmy senni, smutni, wyraźnie brak nam energii. Zwiększony apetyt na słodycze jesienią i niewłaściwie zbilansowana dieta powoduje wzrost wagi.

W konsekwencji zmiany pory roku i trybu życia może pojawić się jesienna depresja, a wraz z nią drażliwość, zmiany nastrojów i kłopoty z koncentracją.

Pierwsze sezonowe objawy depresji nie są groźne, nie można ich jednak lekceważyć. Jeśli towarzyszą nam dłużej, niż dwa tygodnie, wymagają konsultacji lekarskich. Pamiętajmy, że nie leczona, długotrwała depresja zwiększa czterokrotnie ryzyko zawału serca.

- U osób z depresją częściej występuje nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa - mówi prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo". - Mniejszy wysiłek fizyczny jesienią lub jego brak, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, „siedzący" tryb życia oraz stres to zarówno czynniki chorób układu krążenia, jak również depresji.

Pamiętaj, że ograniczając czynniki powodujące choroby układu krążenia ograniczasz ryzyko wystąpienia depresji. Przyjrzyj się swojemu stylowi życia i nie wahaj się przed wprowadzeniem koniecznych zmian. Aktywny tryb życia podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów może poprawić Twoją kondycję psychiczna i fizyczną. Poniżej kilka wskazówek.

Po pierwsze: bądź aktywny. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu dotlenia komórki organizmu i pobudza do działania. Ruch uwalnia endorfiny - grupę hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i optymistyczne postrzeganie otoczenia.

Po drugie: dbaj o swoją dietę. Jedz regularnie, nie podjadaj między posiłkami. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta zapewni lekkość i zmniejszy ryzyko niestrawności, np. uczucia pełności i ciężkości.

Po trzecie: szukaj informacji. Im więcej wiesz, tym większa szansa na aktywne życie mimo dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Po czwarte: zredukuj stres, bądź towarzyski. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi pomagają rozładować napięcie emocjonalne.

Po piąte: rozmawiaj o swoich problemach. Wcześnie wykryte dolegliwości psychosomatyczne oraz sercowo-naczyniowe dają szanse na złagodzenie objawów choroby i aktywne życie.

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Niezbędne badania diagnostyczne oraz konsultacja lekarska rozwieją Twoje wątpliwości, a lekarz kompleksowo zajmie się problemem zdrowotnym.

www.sercenanowo.pl

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:31:08, 31-10-2009 poradnik-zdrowia.pl

    Serce jak nowe

    Natura wyposażyła nas w estrogeny, które chronią przed chorobą niedokrwienną serca. Takiej ochrony nie mają mężczyźni. Dlatego kobiety są uprzywilejowane i znacznie rzadziej chorują na wieńcówkę niż nasi rówieśnicy.

    http://poradnik-zdrowia.pl/artykul/serce-jak-nowe,10737.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy