Strona głównaZdrowieDemencja a rak - istnieje związek między chorobami.

Demencja a rak - istnieje związek między chorobami.

Zmiany w białku Tau, które ma istotny wpływ na rozwój różnych form raka, może mieć też związek z chorobami nowotworowymi.
Demencja a rak - istnieje związek między chorobami. [Fot. bilderstoeckchen - Fotolia.com]
Jak wynika z badań uczonych z Istituto Neurologico Carlo Besta w Mediolanie, białko Tau, które jest znane jako czynnik rozwoju , może też pełnić określoną rolę w formowaniu się pewnych rodzajów .

Włoskie analizy wykazały, że modyfikacje Tau u pacjentów z otępieniem mogły zmieniać liczbę i strukturę chromosomów. Wynika z tego również, że ma to wpływ na powstawanie nowotworów, ponieważ zmiany chromosomalne często są związane z rakiem.

W badaniach wzięło udział ponad 160 osób z kilkunastu rodzin, u członków których odnotowano modyfikacje Tau, a także ponad 700 osób z kilkudziesięciu rodzin bez tych mutacji. Okazało się, że ryzyko rozwoju raka w tej pierwszej grupie jest aż cztery razy wyższe niż w grupie drugiej.

Według autorów, odkrycie oznacza, że pacjenci z otępieniem spowodowanym mutacją Tau powinni być szczgólnie monitorowani ze względu na wyższe ryzyko zachorowania na raka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na demencję choruje około 50 milionów ludzi. Za większość przypadków odpowiada choroba . Demencja jest jedną z głównych przyczyn i niesamodzielności wśród osób starszych na całym świecie. Eksperci szacują, że liczba pacjentów zwiększy się do 82 million w 2030 roku i 152 milionów w 2050 - wszystko ze względu na starzenie się wielu społeczeństw.

O badaniach napisano w magazynie Cancer Research.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy