Strona głównaZdrowieCzy musisz iść na dietę?

Czy musisz iść na dietę?

Być może ważysz parę kilogramów więcej niż trzydzieści lat temu, ale to nie oznacza koniecznie, że masz problem z wagą.
To, ile ważysz, znaczy znacznie mniej niż twoja sylwetka i wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, BMI). Kwestia w szerszym stopniu bowiem odnosi się do relacji między tym, ile ważysz, a jaki masz wzrost. Kiedy należy się martwić? Gdy BMI wynosi ponad 30.

Najlepiej, jeśli twój BMI jest na poziomie 20 - 25, ale w przypadku gdy nieznacznie przekraczasz ten zakres, nie panikuj. Dość powszechnym jest fakt, że w dojrzałym i starszym wieku lekko zyskujemy na wadze. Nic nadzwyczajnego więc, jeśli lekko przekraczasz podany limit (np. masz BMI 26, bądź 27). Ważniejsze jest tu raczej, jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w organizmie.

Sylwetka a zdrowie

Masz sylwetkę jabłka czy gruszki? Lekarze oddzielają te dwa typy sylwetek oceniając je ze względu na nie nadmiar tkanki tłuszczowej, która może stanowić czynnik ryzyka różnorodnych chorób.

W przypadku sylwetek o kształcie jabłka notuje się magazynowanie tłuszczu po środku ciała. Jest to powszechne wśród kobiet i mężczyzn w dojrzałym wieku, szczególnie po przejściu zmian hormonalnych.


U osób posiadających sylwetkę tego rodzaju notuje się zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych: chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi oraz cukrzycy. Ponadto ludzie ci są bardziej narażeni na podwyższony poziom cholesterolu i glukozy we krwi.


Gruszkowata figura oznacza, że nadmiar tłuszczu jest zwykle przechowywany w obrębie pośladków i ud i wydaje się być związana z niższym poziomem prawdopodobieństwa chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, bądź cukrzycy.

Obydwa typy figury występują zwykle u członków określonej rodziny, ponieważ zwykle uwarunkowane są czynnikami genetycznymi. To oczywiście nie znaczy, że nie można z tym nic zrobić. Odpowiedni styl życia ma znaczny wpływ na nasz wygląd.

Waga a zdrowie

Znaczna nadwaga lub otyłość (BMI powyżej 30) powoduje poważne obciążenie dla organizmu. Wówczas stawy kolanowe i biodrowe są bardziej podatne na zapalenie kości i stawów w wyniku utrzymywania dodatkowego obciążenia. Może się wówczas zdarzyć, że doświadczasz problemów z oddychaniem nawet przy podejmowaniu najmniejszego wysiłku fizycznego.

Nadwaga jest czynnikiem rozwoju cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej), której ryzyko zwiększa się znacznie po 40 roku życia Z powodu zbyt wielu dodatkowych kilogramów organizm przestaje produkować wystarczającą insuliny, hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi lub rozwija się oporność na tę substancję.


Poza tym choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze i udary mózgu są bardziej powszechne u osób otyłych.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy