Strona głównaZdrowieCzy można być genetycznie nieszczęśliwym?

Czy można być genetycznie nieszczęśliwym?

Niektóre osoby „z natury" są pesymistami. Winę ponoszą substancje chemiczne występujące w mózgu i wpływające na sposób postrzegania świata - twierdzą naukowcy.
Badacze odkryli, że neuroprzekaźnik o nazwie neuropeptyd Y (NPY) bezpośrednio odpowiada za to jak postrzegamy świat. Warunkuje on czy napełnioną do połowy szklankę uważamy za „w połowie pustą" czy „w połowie pełną". Osoby, które mają zbyt małą ilość powyższej substancji nastawione są bardziej negatywnie do świata i trudniej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Są one również bardziej podatne na depresję. Naukowcy podejrzewają, że ilość NPY w mózgu jest uwarunkowana genetycznie, dlatego ważne są badania nad wczesnym wykrywaniem jego poziomu. Dzięki temu prawdopodobnie będzie można zapobiegać niektórym chorobom psychicznym.

Naukowcy analizę przeprowadzili na grupie wolontariuszy, którzy zostali poddani badaniu rezonansem magnetycznym. Obserwowano jak ochotnicy postrzegają zwyczajne słowa tj. materiał, morderca, nadzieja. Istotne było w jaki sposób na dane słowa reaguje kora przedczołowa. Okazało się, że osoby z niskim poziomem NPY są bardziej podatne na emocjonalne doświadczenia i mniej sobie z nimi radzą. Dlatego stwierdzono zależność pomiędzy ilością NPY w organizmie, a postrzeganiem świata. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom uda im się dokładniej zrozumieć, pod względem medycznym, odczuwanie emocji. Dzięki temu będzie można w przyszłości stwierdzić, kto jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju psychiczne załamania i problemy.

Anna Kotnowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy