Strona głównaZdrowieCzosnek pomoże zachować dobrą pamięć

Czosnek pomoże zachować dobrą pamięć

Jedzenie czosnku pomaga przeciwdziałać związanym z wiekiem zmianom w florze bakteryjnej jelit, powodujących problemy z pamięcią. Takie korzyści uzyskuje się dzięki siarczkowi allilu, związkowi występującemu w czosnku i znanemu z prozdrowotnych właściwości.
Czosnek pomoże zachować dobrą pamięć [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
- Nasze odkrycia sugerują, że obecność w diecie czosnku zawierającego siarczek allilu może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego zestawu i stanu mikroorganizmów jelitowych oraz poprawie zdrowia poznawczego u osób starszych - mówi dr Jyotirmaya Behera z Uniwersytetu w Louisville.

Jelito zawiera ogromne ilości mikroorganizmów określanych zbiorczo mianem mikroflory jelitowej. Chociaż wiele badań wykazało ich znaczenie w utrzymaniu zdrowia człowieka, mniej wiadomo było na temat skutków zdrowotnych związanych ze zmianami mikroflory, które pojawiają się wraz z wiekiem.

- Różnorodność mikroflory jelitowej jest osłabiona u osób starszych, a to etap życia, w którym rozwijają się choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, zaś pamięć i zdolności poznawcze mogą się pogorszyć - mówi dr Tyagi. - Chcemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób zmiany w wpływają na pogorszenie związane ze starzeniem się - dodaje.

Podczas testów uczeni podawali siarczek allilu myszom w wieku 24 miesięcy, co odpowiada ludzkiemu wiekowi 56- 69 lat. Następnie porównano zdolności poznawcze tych gryzoni z myszami w wieku 4 i 24 miesięcy, które nie otrzymywały suplementu diety w postaci siarczku allilu.

Okazało się, że starsze zwierzęta otrzymujące związek czosnku wykazywały lepszą długo- i krótkotrwałą oraz cechowały się lepszym stanem mikrobiomu jelitowego niż starsze gryzonie, które nie otrzymywały suplementu leczenia. Pamięć przestrzenna była też zaburzona u 24-miesięcznych myszy, którym nie podawano siarczku allilu.

Dodatkowe eksperymenty pokazały, że za osłabienie funkcji poznawczych prawdopodobnie odpowiada zmniejszona ekspresja genu NDNF w mózgu. Gen ten został niedawno odkryty i ustalono, że jest niezbędny do konsolidacji pamięci długoterminowej i krótkotrwałej. Myszy otrzymujące związek zawarty w czosnku wykazywały wyższy poziom ekspresji NDNF. Ponadto aktywowanie NDNF w mózgu przywróciło zdolności poznawcze starszym gryzoniom, które nie otrzymywały suplementu czosnkowego.

Ogólnie rzecz biorąc, siarczek allilu sprzyja wzmocnieniu pamięci poprzez odbudowę bakterii jelitowych. W kolejnych badaniach uczeni chcą sprawdzić, na ile można zastosować w leczeniu starzejącej się w wielu krajach populacji ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy