Strona głównaZdrowieCzosnek pomaga zapobiec chorobom serca

Czosnek pomaga zapobiec chorobom serca

Stosowanie suplementów z czosnkiem może powstrzymać odkładanie się zagrażających zdrowiu złogów w tętnicach, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Czosnek pomaga zapobiec chorobom serca [fot. congerdesign from Pixabay]
Badania przeprowadzone w LA BioMed pokazały, że poziom złogów cholesterolu i wapnia w tętnicach starzejących się pacjentów z zespołem metabolicznym, którzy przyjmowali wyciąg z . Zespół metaboliczny jst stanem współwystępowania kilku czynników, w tym otyłość, , nadmiernym poziomem cholesterolu, zbyt dużą ilością glukozy i innymi sercowymi czynnikami ryzyka.

Czosnek osłabia gromadzenie się miękkiej płytki wapnia i zapobiega tworzeniu się nowych złogów w tętnicach, która może powodować choroby serca. Przeprowadziliśmy cztery randomizowane badania, które pokazały, że wyciąg z czosnku może spowolnić postęp miażdżycy i cofnąć wczesne stadia - dr Matthew J. Budoff, autor badań.

W testach uczestniczyło kilkudziesięciu pacjentów w wieku 40 - 75 lat, u których zdiagnozowano zespół metaboliczny. Na początku wszyscy uczestnicy przeszli badanie pomiaru całkowitej objętości płytki wieńcowej, a także jej stanu. Można było to ustalić dzięki angiografii naczyń wieńcowych metodą tomografii komputerowej (CCTA), nieinwazyjnej technologii obrazowania, która dokładnie mierzy złogi wapnia i odkładanie się takiej płytki w tętnicach. Okazało się, że stosowanie czosnku spowolniło akumulację płytki o 80 proc. i zmniejszyło ogólną objętość płytki.

To nie wszystkie dobroczynne dla kładu sercowo-naczyniowego działania czosnku. Inne badania wykazały, że dobr dawka czosnku w diecie może pomóc w zapobieganiu twardnieniu aorty. Aorta twardnieje naturalnie z wiekiem, a bardziej elastyczna aorta płynniej odprowadza krew z serca i mniej obciąża inne narządy, więc zchowanie jej ‘młodszego' stanu jest dobre dla całego układu. Jak się okazało, regularne dostarczanie sobie suplementów z czosnkiem istotnie poprawiło elastyczność naczynia, a najsilniejsze efekty tego odnotowano u najstarszych uczestników testów.

N podstawie: ;

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć