Strona głównaZdrowieCzęsto odczuwasz zmęczenie? Może brakuje ci żelaza

Często odczuwasz zmęczenie? Może brakuje ci żelaza

Sypiasz po osiem-dziewięć godzin dziennie, a i tak odczuwasz zmęczenie? Być może brakuje ci żelaza.
Często odczuwasz zmęczenie? Może brakuje ci żelaza [Fot. stokkete - Fotolia.com]
Jeżeli się wysypiasz, a mimo to w ciągu dnia często odczuwasz zmęczenie, winny może być niedobór , który prowadzi do anemii. Niedostatek tego pierwiastka sprawia, że zmniejsza się liczba czerwonych krwinek lub jest w nich mniejsza ilość hemoglobiny, a to przekłada się na zmniejszenie dawki tlenu dostarczanego do wszystkich tkanek organizmu i oznacza częstsze odczuwanie zmęczenia.

Do głównych objawów niedoboru żelaza należą: zmęczenie, blada skóra, bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie. Warto pamiętać, że zbyt niskim ilościom żelaza sprzyjać może nadwaga oraz dieta wegetariańska.

Aby zwiększyć dawkę żelaza w diecie, trzeba jeść chudą wołowinę, kurczaka i indyka, ostrygi, ciemne liściaste warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Poza tym pierwiastek ten znajduje się , tofu i orzechach nerkowca. Warto też pamiętać, że organizm najefektywniej wchłania żelazo z produktów zwierzęcych, a także proces ten jest efektywniejszy, gdy jednocześnie dostarczamy sobie odpowiedniej dawki . Najlepsze źródła witaminy C z kolei to: , pietruszka, owoce cytrusowe, brokuły, warzywa kiszone, papryka, truskawki, etc.
rozwijająca się w wyniku niedoborów żelaza nie tylko obniża jakość życia, ale może się wiązać z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym oznacza wyższe ryzyko objawów .

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy