Strona głównaZdrowieCzerwone i fioletowe warzywa pomogą uchronić się przed cukrzycą

Czerwone i fioletowe warzywa pomogą uchronić się przed cukrzycą

Czerwone, fioletowe i niebieskie pigmenty w owocach, warzywach zwane antocyjanami mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy dzięki oddziaływaniu na metabolizm energetyczny, mikroflorę jelitową i osłabianie stanów zapalnych.
Czerwone i fioletowe warzywa pomogą uchronić się przed cukrzycą [fot. Gábor Adonyi from Pixabay]
Korzystny wpływ antocyjanów na cukrzycę typu 2 jest zwiększony, jeśli są acylowane, co oznacza, że grupa acylowa dołącza się do grup cukrowych antocyjanów.

Dużą ilość acylowanych antocyjanów można znaleźć w fioletowych ziemniakach, fioletowych słodkich ziemniakach, rzodkiewce, purpurowej marchwi i czerwonej kapuście, tymczasem jagody i morwy zawierają głównie antocyjany nieacylowane. Acylowana wersja tych związków jest słabo wchłaniana w procesie trawienia, jednak ma ona właściwości probiotyczne i skuteczniej zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Antocyjany acylowane są skuteczniejszymi przeciwutleniaczami, a także mogą poprawiać barierę jelitową umożliwiającą wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Ponadto substancje te utrzymują homeostazę mikroflory jelitowej, hamują szlaki prozapalne i wpływają na metabolizm glukozy oraz lipidów.

Cukrzyca - Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - to przewlekła cechująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co z czasem prowadzi do poważnych uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Najczęstsza jest , która rozwija się, gdy organizm staje się oporny na lub nie wytwarza wystarczającej ilości tego hormonu. W ciągu ostatnich 3 dekad częstość występowania choroby bardzo wzrosłą wzrosła na całym świecie.

Globalnie na cukrzycę chorują 422 miliony ludzi, zaś 1,5 miliona zgonów każdego roku jest bezpośrednio związanych z tą chorobą.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy