Strona głównaZdrowieCzekolada - współczesne panaceum?

Czekolada - współczesne panaceum?

Z badań wynika, że czekolada może być pomocna w zapobieganiu m. in. chorobom serca. Teraz uczeni odkryli jeszcze więcej zdrowych właściwości flawonoli - przeciwutleniaczy znajdujących się w ziarnach kakao.
Czekolada - współczesne panaceum? Na corocznym spotkaniu American Chemical Society w San Diego zaprezentowano osiemnaście badań, których głównym celem była analiza wpływu czekolady na stan zdrowia. Sprawdzono m. in. jak osławione słodkości wpływają na: ciśnienie krwi, choroby serca, zaburzenia nerwowe i ryzyko zachorowania na raka.

Ochrona przed stanami zapalnymi

Jednym z przypuszczalnych mechanizmów, dzięki którym kakao (czy flawonoidy w ogóle) może być korzystne, jest zmniejszenie stanu zapalnego naczyń krwionośnych, który stanowi część procesu prowadzącego do i zawału serca.

Przykładowo, w badaniu z udziałem otyłych myszy naukowcy odkryli, że dodanie kakao do ich diety wysokotłuszczowej zwolniło przyrost masy ciała gryzoni.

Myszy miały podwyższoną zawartość tłuszczu w organizmie, nieprawidłową glikemięna czczo oraz nieprawidłowe stężenie . Ponadto u gryzoni zanotowano markery ogólnoustrojowego stanu zapalnego, wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania. Po dołączeniu kakao do diety zwierząt, markery stanu zapalenia spadły do poziomu, jaki cechował myszy, które były na .

W innym badaniu przeprowadzonym we Włoszech 40 osób, z których druga połowa była palaczami, losowo przydzielono do grup otrzymujących gorzką lub mleczną czekoladę. W przypadku palaczy jedzących ciemną czekoladę stwierdzono redukcję stresu oksydacyjnego, który ma udział w formowaniu skrzepu. Nie odnotowano podobnych efektów u osób palących, które jadły mleczną czekoladę. Wyniki sugerują, że ciemna czekolada może zmniejszyć i zredukować ryzyko rozwoju choroby u palaczy.

Kakao a ryzyko chorób serca

W ramach omawianych badań dokonano także metaanalizy związku miedzy działaniem flawonoidów kakaowych a kardiologicznymi czynnikami ryzyka. Dociekania przeprowadzono na podstawie 24 testów, w których wzięło udział 1 106 osób.

Okazało się, że kakao obniża ciśnienie krwi, zmniejszenie stężenie LDL („złego" ) podwyższa poziom cholesterolu HDL („dobrego" cholesterolu) i poprawia reakcję organizmu na insulinę. Kakao może również odgrywać rolę w rozszerzeniu naczyń i poprawiać krążenie krwi.

Najnowsze odkrycia

Badanie z udziałem 30 osób, którego wyniki opublikowane w czasopiśmie Journal of Proteome, wykazało, że spożywanie niewielkiej ilości ciemnej czekolady dziennie zmniejsza poziom hormonów stresu.

Włoskie testy wykazały, że czekolada bogata we flawonol obniża ciśnienie krwi o 6 mmHg ciśnienia skurczowego oraz 3 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Taka redukcja byłaby istotna klinicznie, jeśli okazałaby się trwała.

Małe badanie pilotażowe przeprowadzone w Anglii wykazało, że pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy jedli czekoladę o wysokiej zawartości flawonoli, doświadczyli poprawy niektórych miar ryzyka choroby serca.

W badaniach na szczurach naukowcy w Missouri znaleźli dowody na to, że składniki kakao wpłynęły na uspokojenie pobudliwości nerwu trójdzielnego oddziałującego na i zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Hiszpańskie badanie na szczurach wykazało, że kakao może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego poprzez zniszczenie komórek przedrakowych. Ponadto wykazano właściwości ochronne czekolady przed uszkodzeniem wątroby poprzez hamowanie enzymów biorących udział w procesach zapalnych.

Specjaliści ostrzegają jednak, że spożywając czekoladę należy zachować umiar, ponieważ zawiera ona tłuszcz i cukier, co czyni ją kaloryczną przekąską.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy