Strona głównaZdrowieCynamon w kuchni, cynamon w apteczce

Cynamon w kuchni, cynamon w apteczce

Cynamon to jedna z najczęściej używanych przypraw. Nie każdy jednak wie, że tak jak ta przyprawa może nam smakować, tak również poprawiać różne aspekty naszego zdrowia.
Cynamon w kuchni, cynamon w apteczce [© Sasajo - Fotolia.com] Cynamon to sproszkowana, wewnętrzna część kory drzewa cynamonowego. posiada bogatą historię, bowiem jest jednym z najstarszych używanych aromatów. Wspominano o niej już w Starym Testamencie, w starożytnym Egipcie była używana nie tylko jako dodatek do napojów czy wsparcie w medycynie, ale także jako składnik do balsamowania.

W Polsce z reguły cynamon jest przyprawą dodawaną do różnego rodzaju potraw, zarówno słonych, jak i słodkich. Świetnie smakuje także jako dodatek do napojów. Przyprawiamy nim herbatę (w sklepach znajdziemy także gotowe herbaty cynamonowe), kawę, nalewki, kompoty czy soki, z kolei zimą jest doskonałym uzupełnieniem wina grzanego. Możemy dodawać go także do mięs.

Kolejnym faktem odróżniającym cynamon od innych przypraw jest to, że możemy go spożywać bezpośrednio. Jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, wapnia, żelaza czy cynku. To dlatego jego obecność w kuchni wydaje się tak cenna.

W przypadku , pozytywnych właściwości jest być może nawet więcej, niż tych kulinarnych. Przyprawa ta poprawia trawienie. Powinna to być dobra wiadomość dla osób odchudzających się, gdyż cynamon poprawia przemianę materii, oczyszcza organizm i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Regularne zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

Niektóre badania wykazały również, że cynamon pomaga regulować poziom cukru we krwi, a jego aromatyczny zapach stymuluje aktywność mózgu. Dzięki temu lepiej zapamiętujemy, jesteśmy bardziej skoncentrowani, poprawia się też pamięć wzrokowa.

W chińskiej medycynie cynamon jest stosowany w leczeniu przeziębienia, wzdęć, nudności, biegunki czy bolesnych skurczów miesiączkowych.
Przyprawa ta jest również naturalnym środkiem konserwującym żywność, ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwzapalne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy