29-11-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Regularna praktyka jogi może pomóc w zapobieganiu przybierania na wadze u osób w wieku średnim z prawidłową masą ciała i sprzyjać utracie wagi u ludzi z nadmiarem kilogramów.
Do testów zaproszono ponad 15 tysięcy zdrowych mężczyzn i kobiet w średnim wieku, których poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej ich aktywności fizycznej (w tym jogi) i historii masy ciała w okresie 45 - 55 lat. Oceniono wpływ jogi na zmiany wagi, niezależnie od innych czynników, takich jak dieta czy inne rodzaje .
Okazało się, że w okresie 45 - 55 lat większość ludzi około pół kilograma rocznie, co jest częstym zjawiskiem u osób starszych, które nie dostosowują spożycia kalorii do malejącego zapotrzebowania energetycznego. - Jednak mężczyźni i kobiety o normalnej wadze w wieku 45 lat regularnie praktykujący jogę przytyli w ciągu tych 10 lat o około 1,5 kg mniej niż ci, którzy nie ćwiczyli jogi - mówi dr Alan R. Kristal, autor badania z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Za regularną praktykę jogi uznano ćwiczenie jej co najmniej 30 minut raz w tygodniu przez co najmniej cztery lata.
Zauważono jednocześnie, że najsilniejszy efekt regularnej praktyki jogi był u osób z nadwagą. - Mężczyźni i kobiety z nadwagą praktykujący jogę stracili około 2,5 kg, podczas gdy ci, którzy jej nie ćwiczyli, przytyli około 7 kg w ciągu 10 lat - wskazuje dr Kristal.
Co odpowiada za potencjał jogi w walce z tłuszczem? Prawdopodobnie ma to więcej wspólnego ze zwiększoną świadomością ciała niż samą aktywnością fizyczną.
- Podczas bardzo energicznego ćwiczenia jogi można spalić wystarczającą ilość kalorii, aby schudnąć, ale większość ludzi nie praktykuje jogi tego rodzaju. Z mojego doświadczenia wynika, że ma to związek ze sposobem, w jaki joga zwiększa świadomość swojego ciała. Kiedy więc zjesz wystarczającą ilość jedzenia, jesteś bardziej wrażliwy/a na uczucie sytości, co znacznie ułatwia zaprzestanie jedzenia, zanim posiłek będzie zbyt obfity - zauważa dr Kristal.
- Kiedy ćwiczymy jogę, chociaż może to wyglądać na łatwe, pojawia się pewien łagodny dyskomfort. Doprowadzasz swoje ciało do fizycznej krawędzi, która jest niewielkim wyzwaniem. A ludzie, którzy regularnie tak ćwiczą, rozwijają wewnętrzne zasoby, aby znosić odrobinę dyskomfortu. Rozwijają w sobie pewną miękkość i zdolność do pozostania uważnym. Dzięki temu, kiedy wraca się do domu po zajęciach jogi, otwiera lodówkę, w której znajduje się ciasto czekoladowe, łatwiej jest poradzić sobie z dyskomfortem wynikającym z nie zjedzenia tego ciasta - uważa Denise Benitez, współautorka badań.
Jak radzą eksperci, warto zapisać się na kurs . Nie jest to coś, co wymaga rywalizacji i obejmuje ćwiczenia, które może wykonywać niemal każdy. Wiadomo też, że joga przynosi wiele korzyści, a jeśli jedną z nich jest to, że pomaga kontrolować wagę.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »