Strona głównaZdrowieĆwiczenia skutecznie osłabią genetyczne ryzyko cukrzycy

Ćwiczenia skutecznie osłabią genetyczne ryzyko cukrzycy

Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, także u osób z wysokimi genetycznymi predyspozycjami rozwoju tej choroby.
Ćwiczenia skutecznie osłabią genetyczne ryzyko cukrzycy [fot. pasja1000 from Pixabay]
Wyższy poziom ogólnej , szczególnie treningów o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, miał znaczący związek z niższym zagrożeniem cukrzycy typu 2.

Badania pokazują, że więcej aktywności fizycznej powinno być główną strategią zapobiegania cukrzycy typu 2.
W testach wzięło udział niemal 60 tysięcy ludzi, których poproszono o noszenie akcelerometrów i których aktywność monitorowano przez około tydzień. Zebrano też dane genetyczne uczestników oraz informacje dotyczące ich stylu życia i zdrowia.

Osoby z wysokim ryzykiem genetycznym miały 2,4 razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami o niskim zagrożeniu genetycznym.

Jak ustalono jednak, u ludzi, którzy poświęcali na wysiłek fizyczny ponad godzinę dziennie, odnotowano o 74 proc. niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami poświęcającymi na ćwiczenia poniżej 5 minut.

Co więcej, ustalono, że najbardziej aktywni uczestnicy z wysokim ryzykiem genetycznym cukrzycy, cechowali się niższym prawdopodobieństwem zachorowania na tę chorobę niż nieaktywni ludzi z niskimi genetycznymi predyspozycjami.

- Nie jesteśmy w stanie wpływać na nasze ryzyko genetyczne i medyczną historię rodziny, ale poprzez aktywny tryb życia można osłabić zagrożenie rozwoju - mówi prof. Melody Ding, współautor badań.

Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności obejmuje m. in. energiczny marsz i pracę w ogrodzie. Przykłady intensywnej aktywności fizycznej to: , szybki taniec, pod górę lub w szybkim tempie, kopanie grządek - wszystkie czynności, które powodują „zadyszkę".

Cukrzyca to obecnie globalny problem zdrowia publicznego. W 2021 roku na całym świecie chorowało na nią 537 milionów ludzi dorosłych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy