Strona głównaZdrowieĆwiczenia pozwalają zachować zdrowie mózgu

Ćwiczenia pozwalają zachować zdrowie mózgu

W ramach noworocznych postanowień warto podjąć decyzję o zaangażowaniu w aktywność fizyczną: istnieje silny związek między regularnymi ćwiczeniami i lepszym zdrowiem mózgu.
Ćwiczenia pozwalają zachować zdrowie mózgu [fot. u_24u5lcc1 from Pixabay]
Aktywność fizyczna jest powiązana ze zwiększonym rozmiarem obszarów mózgu ważnych dla pamięci i uczenia się.

Przeanalizowano skany MRI mózgów ponad 10 tysięcy osób. Okazało się, że ci, którzy regularnie podejmowali , taką jak chodzenie, bieganie lub inna forma sportu, mieli większą objętość mózgu w kluczowych obszarach.

Rzecz dotyczy istoty szarej, która pomaga w przetwarzaniu informacji, istoty białej, która łączy różne obszary mózgu, a także hipokampa, części ważnej dla .

- Nasze badania potwierdzają wcześniejsze testy, które wykazały, że aktywność fizyczna jest korzystna dla mózgu. Ćwiczenia nie tylko zmniejszają ryzyko demencji, ale także pomagają w utrzymaniu wielkości określonych obszarów mózgu, co ma kluczowe znaczenie w miarę starzenia się - wyjaśnia dr Cyrus A. Raji, współautor badań.

- Odkryliśmy, że nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, na przykład wykonywanie mniej niż 4 tys. kroków dziennie, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. To znacznie mniej niż często sugerowane 10 tys. kroków, a więc cel osiągalny dla wielu ludzi - mówi David Merrill, który współprowadził badanie.

Regularna aktywność fizyczna ma związek z większą objętością mózgu, co sugeruje korzyści neuroprotekcyjne. To testy przeprowadzone na dużej próbie, więc znacznie zwiększają wiedzę na temat stylu życia i czynników wpływających na zdrowie mózgu oraz zapobieganie demencji, oceniają lekarze.

Ćwiczenia maja duży wpływ na zdrowie mózgu, a dodając do tego rolę rolą diety, osłabianie stresu i kontakty społeczne, okazuje się, że nie zawierające leków modyfikowalne czynniki znacznie zmniejszają ryzyko , zauważają badacze.

- Dzięki kompleksowym skanom obrazowym nasze badanie podkreśla synergię między całym organizmem i mózgiem. Zwiększona aktywność fizyczna jest czynnikiem prognostycznym zdrowszego - stwierdza dr David Attariwala, współautor testów.

Na podstawie: Providence Saint John's Pacific Neuroscience Institute brain health experts 
among research team

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć