Strona głównaZdrowieĆwiczenia odmładzają krew i całe ciało

Ćwiczenia odmładzają krew i całe ciało

W miarę, jak się starzejesz, wspomnienia są przywoływane wolniej i w sposób mniej pewny. Eksperci sprawdzają więc sposoby odwrócenia niekorzystnych zmian w funkcjach poznawczych w starszym wieku. Okazuje się, że ważną rolę odgrywa tu krew.
Ćwiczenia odmładzają krew i całe ciało [fot. StockSnap from Pixabay]
Na Uniwersytecie Kalifornijskim sprawdzono, jak skład krwi zwierzęcia wpływa na jego i jak zmienia się wraz z wiekiem. - Odkryliśmy, że stara krew jest kiepska. Istnieją czynniki sprzyjające , które pojawiają się wraz z wiekiem i napędzają mechanizmy starzenia się w mózgu - wyjaśnia dr Saul Villeda.

Postanowiono zatem ocenić, czy prawdą jest również coś odwrotnego. - Czy tylko stara krew sygnalizuje starzenie się, czy też jest możliwe, że młoda krew może faktycznie „komunikować" odmłodzenie? - zastanawiał się dr Villeda. Wstępne testy wydawały się to potwierdzać.

Jak odkryto, znaczenie mogą tu mieć cząsteczki przenoszone przez krew i interakcje, które wpływają na funkcjonowanie mózgu, a które pewnego dnia mogą zostać wykorzystane w terapiach przeciwstarzeniowych. Jedną z substancji odgrywających główną rolę jest enzym zwany GPLD1.

Jak się wydaje, GPLD1 zapewnia starzejącemu się mózgowi korzyści płynące z . Odkryto, że kiedy mysz lub człowiek ćwiczy, ich wątroba wytwarza więcej tego enzymu niż wtedy, gdy prowadzi siedzący tryb życia. Uwolnione we krwi enzymy działają jak małe nożyczki: wycinają specyficzne znaczniki białkowe na komórkach w całym organizmie, uruchamiając w ten sposób ważne szlaki sygnalizacyjne.

Wykazano, że GPLD1 może zapobiegać uszkodzeniom bariery krew-mózg lub je naprawiać, a także poprawiać funkcje poznawcze u starzejących się gryzoni. W jednym z eksperymentów stare myszy musiały rozwiązać labirynt wodny. Początkowo zwierzęta te popełniały więcej błędów niż młode osobniki. Jednak po ekspresji GPLD1 w wątrobach starszych gryzoni, ich zdolność pokonywania labiryntów uległa poprawie. - Zaczęły zachowywać się jak młodsze zwierzęta - wyjaśniła Villeda.

Jakkolwiek każdy starzeje się nieco inaczej i mechanizmy całego procesu nie zostały jeszcze dobrze poznane, wydaje się, że aktywność fizyczna pomaga zachować młodość na dłużej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy