Strona głównaZdrowieĆwiczenia chronią starzejący się mózg

Ćwiczenia chronią starzejący się mózg

Wszyscy wiemy, że powinniśmy ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Potrzebne nam to jest nie tylko dla utrzymania sylwetki w miarę starzenia się, ale i dla sprawności funkcji poznawczych.
Ćwiczenia chronią starzejący się mózg [fot. skeeze from Pixabay]
- Nasze odkrycie nie mówi, że jeśli jesteś starszy/a, musisz zacząć biegać w maratonach. Oznacza po prostu, że jeśli wykonasz więcej kroków, poruszasz się nieco więcej, to może to być pomocne dla zdrowia mózgu i pozwoli zachować większą niezależność w miarę - mówi Marissa Gogniat z Franklin College of Arts and Sciences.

Jakie testy przeprowadzono

W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt starszych osób, u których monitorowano aktywność fizyczną i mierzono sprawność. Uczestnicy wykonali testy specjalnie zaprojektowane do pomiaru i zostali poddani badaniom MRI dla oceny funkcjonowania mózgu.

Seniorzy nosili również urządzenie, które mierzyło intensywność aktywności fizycznej użytkownika, liczbę wykonanych kroków i pokonany dystans. Kondycję badanych oceniono za pomocą sześciominutowego testu marszu, podczas którego uczestnicy szli tak szybko, jak tylko potrafili, aby pokonać możliwie największą odległość w tym czasie.

- Zawsze mówiono nam, że dobrze jest ćwiczyć, ale teraz mamy dowód na to, że ćwiczenia mogą realnie zmienić mózg. To zaś wpływa na sposób, w jaki funkcjonujesz w codziennym życiu - mówi Gogniat.

Odkrycie: połączenia mózgowe poprawiają się wraz z aktywnością fizyczną

Mózg składa się z kilku odrębnych sieci, które są w ciągłej komunikacji i przesyłają do siebie informacje. Jednak różne części mózgu są aktywne w różnym czasie. Sieć aktywna, gdy ciało pozostaje w spoczynku, wyłącza się, gdy dana osoba zaczyna wykonywać zadanie. W tym czasie uruchamia się kolejna sieć.

Podczas gdy jedna z tych sieci działa, druga powinna być wyłączona. Jeśli tak nie jest, to znak, że mózg danej osoby nie funkcjonuje tak, jak powinien.

Sieci te są kluczowe dla wykonywania podstawowych zadań w życiu codziennym, takich jak zapamiętywanie ważnych informacji i samokontrola. Jednak z wiekiem ich zadania nierzadko stają się trudniejsze do przeprowadzenia.
Kiedy ludzie, których sieci mózgowe nie działają optymalnie, podejmują , obserwujemy u nich poprawę funkcji wykonawczych i niezależności. Nie trzeba przy tym radykalnie zmieniać swojego życia - mówi Gogniat.
- Można po prostu wybierać schody zamiast windy. Można częściej wstawać z krzesła i przechadzać się. Nie są konieczne forsowne, intensywne ćwiczenia - dodaje Gogniat.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy