Strona głównaZdrowieĆwiczenia chronią przed uszkodzeniami mózgu

Ćwiczenia chronią przed uszkodzeniami mózgu

Regularne ćwiczenia przydają wielu korzyści zdrowotnych, okazuje się, że mogą też chronić mózgi od niewielkich zmian nazywanych "cichymi udarami", tj. takich, które nie mają widocznych objawów, ale mogą powodować długoterminowe uszkodzenia w mózgu.
Ćwiczenia chronią przed uszkodzeniami mózgu Pomimo faktu, że „ciche udary" są pierwszym objawem choroby naczyniowej mózgu, często się je pomija, ponieważ ludzie, którzy ich doświadczają, nie obserwują u siebie innych, bardziej znanych objawów udaru mózgu, takich jak: ostre bóle głowy, zawroty głowy, niezdolność do uśmiechu, niezdolność do podniesienia jednego lub obu ramion, zaburzenia mowy.

Jak uważa dr Joshua Z. Willey z Columbia University w Nowym Jorku, choć zmiany te są nazywane "cichymi udarami", ich występowanie jest groźniejsze niżby wynikało to ze wspomnianego określenia, ponieważ są związane z wyższym ryzykiem upadków, zaburzeń pamięci, zaburzeń sprawności ruchowej, a nawet demencją, a także udarem mózgu.

- Popularyzowanie wśród osób starszych podejmowania regularnego wysiłku fizycznego może być ważną strategią na rzecz utrzymania mózgów „w dobrej kondycji" - powiedział dr Willey.

W ramach badań naukowcy przeanalizowali dane zebrane z Northern Manhattan Study (NOMAS), w którym oceniano czynniki ryzyka udarów w społeczności zamieszkującej Północny Manhattan.

Przeanalizowano dane medyczne 1238 uczestników, którzy wypełnili kwestionariusz na początku badania i około 6 lat później poddani zostali badaniom MRI. Żaden z uczestników nie doświadczył wcześniej udaru mózgu. W kwestionariuszach zapytano pacjentów o ilość i częstotliwość wykonywanych ćwiczeń.

Badanie MRI wykazało, że 16% (197 osób) pacjentów miało małe zmiany chorobowe mózgu spowodowane „cichymi udarami". Uczestnicy, którzy deklarowali, że regularnie wykonują umiarkowane, bądź intensywne treningi, mieli o 40% mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia się wśród tych, u których MRI wykazało oznaki uszkodzenia mózgu w porównaniu do osób unikających ćwiczeń.

Opisana zależność pozostała także po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka udaru, takich jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy