Strona głównaZdrowieĆwiczenia „na receptę” - trening działa jak leki

Ćwiczenia „na receptę” - trening działa jak leki

Coraz więcej lekarzy zaleca pacjentom ćwiczenia zamiast leków, bo okazuje się, że odpowiednio dobrane i regularnie wykonywane treningi mogą dawać tak silne efekty jak medykamenty.
Ćwiczenia „na receptę” - trening działa jak leki [© archimede - Fotolia.com] Powszechne dziś przewlekle problemy zdrowotne mogą być skutecznie leczone , a nie lekami, uważają niektórzy lekarze. Atywność fizyczna daje dobre rezultaty terapeutyczne, jeśli jest podejmowana regularnie i dostosowana do potrzeb pacjenta.

Warto udać się na siłownię. I to nie tylko „od święta". Wpływa na pracę organizmu tak silnie jak leki, a jest naturalnym sposobem radzenia sobie z określonymi kłopotami zdrowotnymi lub czynnikami, które zwykle prowadzą do poważnych chorób.

Jak wskazują zwolennicy aktywnościowego podejścia, ćwiczenia są od dawna wykorzystywanym „lekiem", choć nieco dzisiaj zapomnianym, a to dlatego, że farmaceutyki są bardzo rozpowszechnione i dają oczekiwane efekty bez specjalnego wysiłku pacjenta. Jakkolwiek prawdą jest, że w wielu sytuacjach nie można obejść się bez medykamentów, równie prawdziwe jest to, że przy pewnych powszechnych obecnie czynnikach chorobowych wysiłek fizyczny jest skutecznym środkiem zaradczym. Ćwiczenia są pomocne przy nadciśnieniu, , , a nawet objawach depresji.

Poza korzyściami w osłabieniu wspomnianych problemów, osoby, które regularnie ćwiczą, dekalrują, że wolniej się męczą, są silniejsze, mają więcej energii. To nie wszystko. Badania wykazały, że ludzie aktywni fizycznie odznaczają się niższymi wskaźnikami , , określonych form nowotworu (ustalono, że osoby aktywne fizycznie mają o 20 do 40 procent niższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka).

Zwolennicy „przepisywania" ćwiczeń mówią, że trening działa nieco jak fluoksetyna (antydepresant) i nieco jak metylofenidat (stymulant). Włączenie aktywności fizycznej w codzienną rutynę pozwala różnym układom optymalnie pracować. Jak mówią eksperci, powinny stanowić niezbywalny element dnia niczym kawa dla wielu ludzi.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy