Strona głównaZdrowieCukrzyca typu 2 - cichy zabójca

Cukrzyca typu 2 - cichy zabójca

Cukrzyca typu 2 jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie. Powoduje groźne powikłania, jest uciążliwa dla chorego i jego rodziny, może doprowadzić do śmierci. Została uznana za chorobę cywilizacyjną. NIK zbadała w jaki sposób walczy się z nią w Polsce.
Cukrzyca typu 2 - cichy zabójca [Fot. Sherry Young - Fotolia.com] Z badań, na które powołuje się Parlament Europejski wynika, że trzy czwarte wszystkich cierpiących na nie kontroluje dobrze swojego stanu zdrowia. A nieleczona lub niewłaściwa terapia cukrzycy typu 2 prowadzi do poważnych powikłań i przedwczesnej śmierci. Najczęstszymi z nich jest zawał serca i udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku oraz , który może zakończyć się amputacją.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2016 r. liczba pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 wynosiła w Polsce ponad 1 milion 600 tys. osób, o ponad 1 procent więcej niż w roku poprzednim. Te dane i tak są zaniżone bo część osób jest , po prostu nie wiedzą że są chorzy. Zadania systemu ochrony zdrowia, związane z zapobieganiem, wczesnym wykrywaniem oraz leczeniem tego typu cukrzycy, nie były realizowane skutecznie. Minister zdrowia nie opracował ogólnopolskiej strategii prewencji i leczenia tej groźnej choroby. A profilaktyka powinna się opłacać bowiem koszty leczenia cukrzycy typu 2 są niezwykle wysokie i rosną. W 2015 r. wynosiły 1 mld 577 mln zł, rok później już 1 mld 710 mln zł. Najwięcej wydano na refundację leków i wyrobów medycznych (w 2016 r. - 73 proc. kosztów).

NIK

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć