Strona głównaZdrowieCukier nie podskoczy, gdy masz pasję

Cukier nie podskoczy, gdy masz pasję

„Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” to projekt prospołeczny, którego bohaterami jest czwórka uczestników konkursu „Mam pasję” – Marta Gielejza, Kasia Tupaczewska, Mariusz Cebula i Łukasz Piórkowski, którzy mimo cukrzycy z pasją realizują swoje marzenia.
Czwórkę bohaterów projektu „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” różnią wiek, miejsce zamieszkania i doświadczenie życiowe. Łączy ich pasja! Wszyscy, pomimo cukrzycy, postanowili nie rezygnować z własnych marzeń. Marta, Kasia, Mariusz i Łukasz reprezentują 125 osób, które biorąc udział w konkursie „Mam pasję!” udowodniły, że cukrzyca to nie przysłowiowy „koniec świata”. Można z nią żyć pełnią życia.

Marta Gielejza jeździ konno i pokonuje przeszkody na torze. Kasia Tupaczewska uwielbia nurkować i żeglować. Przez kilka sezonów była też bramkarzem w damskiej drużynie piłkarskiej. Mariusz Cebula to alpinista. Jest wierny swej pasji już kilkanaście lat. Zdobytymi dotychczas doświadczeniami dzieli się z młodymi ludźmi, których tak jak jego pasjonuje wspinaczka. Łukasz Piórkowski to „żywe złoto”. Rozpiera go wręcz nieprawdopodobna energia, którą zaraża wszystkich dookoła. Wstaje co dzień o 5 rano, bo dojazd do szkoły zajmuje mu sporo czasu. Po lekcjach zaczyna trening. Uprawia nietypowy miejski sport, tzw. „freerun”. Ćwiczy bieg przez miasto pokonując przeszkody w postaci murów, barierek czy ogrodzeń w widowiskowych akrobacjach.

Dlaczego powstał projekt „Mam pasję!”?

Według ostatnich szacunków ok. 1,5 miliona osób w Polsce żyje ze świadomością, że mają cukrzycę. Drugie tyle osób jest prawdopodobnie niezdiagnozowanych. Życie ludzi z cukrzycą wymaga dojrzałości, konsekwencji i często zmiany wielu codziennych przyzwyczajeń. Wielu z nich to osoby niebywale silne i wytrwałe. Są jednak i tacy, którzy cukrzycy się wstydzą i przez nią czują się gorszymi. Boją się pokazać swoją słabość, aby nie zostać odtrąconym, wstydzą się zrobić sobie zastrzyk z insuliny w miejscu publicznym w obawie przed oskarżeniami, np. o to, że są narkomanami. Martwią się, że nikt nie będzie potrafił im pomóc, gdyby w wyniku hipoglikemii stracili przytomność np. w centrum handlowym. Tracą radość życia a diagnoza o cukrzycy staje się początkiem końca dla życia z marzeniami.

To właśnie dla nich i dla osób zdrowych, które niewiele wiedzą na temat cukrzycy, powstał projekt „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” Jego celem jest zaprezentowanie diabetyków, którzy mimo cukrzycy, nie poddali się i ani na chwilę nie zrezygnowali ze swoich marzeń. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach to właśnie diagnoza była impulsem do tego, by zaczęli realizować swoje pasje. Ideą projektu jest wywołanie dyskusji na temat cukrzycy w Polsce i pokazanie ludzi z cukrzycą realizujących swoje marzenia jako pozytywnych przykładów niosących nadzieję dla wszystkich pozostałych. Bo zarówno czwórka bohaterów projektu, jak i wszyscy pozostali diabetycy, którzy wzięli udział w konkursie „Mam pasję”, na co dzień dowodzą, że to właśnie realizowanie pasji dodaje życiu kolorów, daje siłę i radość na każdy kolejny dzień.

Jak śledzić przebieg projektu?


W internetowych serwisach wideo (na czele z ) można oglądać i polecać znajomym filmik viralowy pt. „Mam pasję!”, którego bohaterami jest czwórka Uczestników konkursu oraz Michał Jeliński, wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu, który swoje największe sportowe marzenia realizuje pomimo cukrzycy.

W serwisie Facebook działa , na którym publikowane są historie realizacji marzeń czworga bohaterów projektu „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!”. Tam też znajduje się „Poradnik dla diabetyków” – kompendium wiedzy o cukrzycy, z interesującymi informacjami dla Internautów. Informacje w profilu będą regularnie wzbogacane o wywiady, porady i ciekawostki dla osób zainteresowanych tematem cukrzycy.

Projekt „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” zorganizowała firma Roche Diagnostics Polska.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy