Strona głównaZdrowieCukier - słodycze nie poprawią ci nastroju

Cukier - słodycze nie poprawią ci nastroju

Cukier nie poprawia nastroju, a może sprawić, że ludzie będą mniej czujni i bardziej zmęczeni po jego zjedzeniu.
Cukier - słodycze nie poprawią ci nastroju
Postanowiono zbadać powszechne przekonanie, że naprawdę może poprawić . Sprawdzono wpływ cukru na różne aspekty nastroju, w tym złość, czujność, objawy depresji i .

Oceniono również, w jaki sposób czynniki takie jak ilość i rodzaj cukru mogą wpływać na nastrój czy zaangażowanie się w wymagające czynności umysłowe i fizyczne.

Jak odkryto:
  • dostarczenie sobie cukru praktycznie nie ma wpływu na nastrój, niezależnie od tego, ile go zje lub czy po jego spożyciu ludzie zaangażują się w wymagające czynności;
  • osoby, które serwowały sobie coś słodkiego, czuły się bardziej zmęczone i mniej uważne niż pozostali;
  • „cukrowy kop" (ang. „sugar rush") jest mitem i nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości;
- Mamy nadzieję, że nasze odkrycia rozwieją mit o „cukrowym kopie i wspomogą działania zdrowia publicznego dla zmniejszenia spożycia cukru - mówi prof. Elizabeth Maylor z University of Warwick.
- Pomysł, że cukier może poprawić nastrój, silnie wpłynął na kulturę popularną - do tego stopnia, że ludzie na całym świecie piją słodkie napoje, aby zwiększyć uwagę lub zwalczyć zmęczenie. Badania bardzo wyraźnie wskazują, że takie przekonania nie są poparte dowodami - jeśli już, cukier prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się gorzej - mówi dr Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.
Nasilenie problemu , i zespołu metabolicznego w ostatnich latach uwydatnia potrzebę wprowadzania strategii promujących zdrowy styl życia. Jak się okazuje, słodkie napoje lub przekąski nie zapewniają szybkiego zastrzyku energii, wskazują badacze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy