Strona głównaZdrowieCo zrobić, gdy bolą stawy?

Co zrobić, gdy bolą stawy?

Spędzasz cały dzień za biurkiem, masz nadwagę, a sport znasz tylko z telewizji? Uważaj, bo możesz dołączyć do grona osób, którym dokuczają problemy ze stawami. Jeśli więc z trudem wstajesz z krzesła, a wchodząc po schodach słyszysz charakterystyczne chrupania kolan, to znak, że powinieneś zmienić styl życia. Zastosowanie się do poniższych wskazówek pomoże wdrożyć skuteczną profilaktykę w dbaniu o sprawne stawy.
Co zrobić, gdy bolą stawy? [Fot. staras - Fotolia.com]

Mądry ruch to podstawa

Choć przyjęło się, że dokuczają głównie seniorom, to dziś już jednak wiadomo, że nie tylko wiek jest odpowiedzialny za ich zużywanie się. Coraz częściej u osob młodych występują zmiany degeneracyjne w stawach, które spowodowane są intensywnym trybem życia. Uprawiamy różnego rodzaju dyscypliny sportowe, często ekstremalne, które powodują, że nasze stawy narażone są na duże przeciążenia i urazy. Aby ich uniknąć zadbajmy o umiarkowaną i systematyczną aktywność fizyczną. Zwracajmy uwagę, by podczas ćwiczeń nie przeciążać stawów, ponieważ zbyt intensywny i wyczynowy trening nie wpływa na nie korzystnie. Co ważne – przed każdym sportem powinniśmy przeprowadzić właściwą rozgrzewkę, która przygotuje nasz organizm na wzmożony wysiłek.

Nie forsuj się w domu

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas wykonywania codziennych czynności. Podczas dźwigania ciężkich toreb z zakupami, przestawiania mebli lub wykonywania innych prac wymagających użycia siły, starajmy się rozkładać ciężar na obie ręce. Dzięki temu nie przeciążymy zbyt mocno stawów, barków czy kolan. Nie przeceniajmy swoich możliwości - wielkogabarytowe przedmioty lepiej przesuwać po podłodze. Czynności, które wymagają schylenia się lub przyklęknięcia np. odkurzanie, powinniśmy starać się wykonywać w jak najbardziej wyprostowanej pozycji.

Dbaj o prawidłową wagę

Zachowanie ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Właściwa waga ciała powoduje, że z jednej strony kości nie są nadmiernie obciążone, a z drugiej ułatwia wykonywanie regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowe kilogramy powodują przeciążenie stawów, co prowadzi do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Chcąc zachować ich sprawność na dłużej, nie przejadajmy się i stosujmy odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w wapń, witaminy (zwłaszcza C), a także bioflawonoidy.

Pomoc z apteki

Uzupełnienie żywieniowych niedoborów staje się dzisiaj koniecznością, ponieważ nawet najlepiej skomponowany jadłospis nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dotyczy to również substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów, na przykład preparaty z .

4Flex

Tagi: stawy, ból, kolagen

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:37:59, 09-02-2024 Jadka.Z

    Jestem słaba,stawy też bolą ale brak sił. Jak odzyskać siły.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy