Strona głównaZdrowieCo warto wiedzieć o cholesterolu

Co warto wiedzieć o cholesterolu

Znaczna część zgonów w wyniku choroby serca jest spowodowana wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Warto znać podstawowe informacje na ten temat, aby chronić się przed poważnymi problemami zdrowotnymi.
Co warto wiedzieć o cholesterolu [© Marco Mayer - Fotolia.com] Czym jest cholesterol?

Cholesterol należy do pochodnych tłuszczów, stanowi "woskową" substancję znajdującą się w wielu różnych częściach ciała, w tym w układzie nerwowym, skórze, mięśniach, wątrobie, jelitach i sercu.

Cholesterol jest potrzebny przy rozmaitych procesach w organizmie, m. in. do produkcji hormonów, kwasów żółciowych i witaminy D. Jest rozprowadzany po organizmie poprzez krwiobieg. Większość cholesterolu w naszym organizmie zlokalizowana jest w wątrobie.

Statystyki

Jak wynika ze statystyk, ponad połowa dorosłych Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu. Większość z nich nawet nie jest tego świadoma. Niemal dziewięć milionów ludzi w naszym kraju choruje na nadciśnienie, u nie mniejszej liczby pacjentów zdiagnozowano tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie.

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol jest rozprowadzany we krwi w obrębie cząsteczek białka zwanych lipoproteinami. Lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL, czyli" dobry "cholesterol) usuwają nadmiar cholesterolu z krwi i chronią organizm przed chorobami serca.

Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL, czyli" zły "cholesterol"), transportują cholesterol z wątroby do komórek i zwiększają ryzyko choroby serca.

Dlaczego cholesterol zwiększa ryzyko chorób serca?

Choroba serca rozwija się, gdy naczynia krwionośne prowadzące do serca - tętnice wieńcowe - stają się sztywne i zwężone ze względu na kumulację substancji tłuszczowych zwanych blaszkami miażdżycowymi.

Blaszki miażdżycowe składają się głównie z masy lipidowej oraz włóknika. Przewlekły proces zapalny w tętnicach, który charakteryzuje się zmniejszeniem światła naczyń oraz ich elastyczności nazywa się miażdżycą.

Jak określić poziom cholesterolu?

Za pomocą badania krwi, które daje informację na temat ilości LDL, HDL oraz trójglicerydów (materiały energetyczne zużywane na bieżące potrzeby organizmu, bądź magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej). Wysoki poziom cholesterolu związany jest z ryzykiem chorób serca i zawału.

Normy

Cholesterol mierzony się w milimolach na litr krwi (mmol / l).

Normy dla stężenia HDL i LDL

• HDL
- norma u mężczyzn 0,9-1,8 mmol/l
- norma u kobiet 1,0-2,1 mmol/l

• LDL
- norma: < 3,5 mmol/l
- poziom podwyższony: 3,5-4,0 mmol/l
- poziom znacznie podwyższony: > 4,0 mmol/l

Co wpływa na poziom cholesterolu

Na ilość cholesterolu w organizmie mają wpływ różne czynniki, wśród nich:

- dieta
- waga
- aktywność fizyczna
- płeć
- wiek
- geny

Kiedy wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny?

W pewnych okolicznościach wysoki poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny, wraz z innymi czynnikami bowiem może znacznie wpływać na stany chorobowe będące zagrożeniem dla życia. Przykładowo u palaczy mających wysoki poziom cholesterolu ryzyko choroby serca wzrasta sześciokrotnie. U osób palących papierosy i mających wysokie ciśnienie krwi prawdopodobieństwo tej dolegliwości rośnie dziewięciokrotnie, u palaczy mających wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom cholesterolu ryzyko choroby serca wzrasta szesnastokrotnie.

Styl życia a poziom cholesterolu

Zmiana diety na zdrowszą może zmniejszyć poziom cholesterolu o 5-10 procent. Modyfikacja ta powinna polegać przede wszystkim na ograniczeniu produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe - odpowiadają za zwiększanie ilości „złego cholesterolu" w organizmie. Tłuszcze nienasycone - obniżające poziom LDL - znajdują się w orzechach i nasionach, tłustych rybach.

Metody leczenia

Leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu to statyny, które działają zmieniając aktywność enzymów w wątrobie zapobiegają produkcji cholesterolu.

Inne stosowane tu leki to fibraty obniżające poziom trójglicerydów.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy