Strona głównaZdrowieCo piąty dorosły Polak nigdy nie miał badania USG

Co piąty dorosły Polak nigdy nie miał badania USG

Niemal połowa, bo aż 46,6 procent dorosłych Polaków skarży się na dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Jednak ponad 21 procent Polaków deklaruje, że nigdy w życiu nie miało badania USG. A to najprostsze, bezbolesne i nieinwazyjne badanie pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej.
Dzięki lekarz może wykryć szereg nieprawidłowości: nienaturalne struktury, płyn gromadzący się w narządach, torbiele, lub włókniaki. Osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia powinny mieć wykonane to badanie przynajmniej raz. Po czterdziestce należy powtarzać je co 5 lat w ramach profilaktyki.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrów Medycznych Falck, wynika że 21,7% dorosłych Polaków nigdy nie miało wykonywanego badania USG jamy brzusznej. Co czwarty ankietowany deklaruje, że miał takie badanie wykonywane w ciągu ostatniego roku. Więcej niż rok temu to badanie wykonał co piąty ankietowanych, a ponad 2 lata temu – 17%.

30% mężczyzn w Polsce nie miało takiego badania nigdy w życiu. Kobiety częściej deklarują, że się badają – zaledwie 14% pań do tej pory nie miało USG.

Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek respondentów, którzy kiedykolwiek mieli przeprowadzone badanie USG jamy brzusznej. W grupie do 24 roku życia takie badanie kiedykolwiek miało wykonane 66% ankietowanych, podczas gdy w grupie powyżej 50 roku życia – 87%.

– Badanie USG jest bezbolesne, nieinwazyjne, bezpieczne i łatwo dostępne. Jeżeli jest przeprowadzone prawidłowo, to może dać lekarzowi wiele informacji na temat zdrowia pacjenta. W USG można ocenić stan , nerek, pęcherza, dróg żółciowych, śledziony, trzustki, jelit, a w przypadku kobiet również macicy i jajników – informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 28 - 29 marca 2017 przez agencję SW Research na zlecenie Centrów Medycznych Falck, metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 1076 ankietowanych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:05:46, 04-04-2017 ~gość: 94.254.156.xxx

    Brak profilaktyki! Lekarze NFZ nie kwapią się wydawać skierowanie na jakiekolwiek podstawowe badania, a dopiero co na USG. Pytając o skierowanie na badania można narazić się mówiąc delikatnie na skrzywienie gęby lekarza.
    Pozdro.
    Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy