Strona głównaZdrowieCo oznacza przemożna ochota na jakieś jedzenie?

Co oznacza przemożna ochota na jakieś jedzenie?

Jeśli masz przemożną chęć na sięgnięcie po coś słonego lub słodkiego, lub „dręczy" cię apetyt na jakiś konkretny produkt, być może twój organizm daje znać, że czegoś potrzebuje, albo na coś choruje. Sprawdź, co może oznaczać silna ochota na dane jedzenie.
Co oznacza przemożna ochota na jakieś jedzenie? [fot. collage Senior.pl]

Sól

jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, więc jeśli odczuwasz nasilony apetyt na coś słonego, ciało może dawać znać, że brakuje mu tego minerału. Zwykle dzieje się to w przypadku odwodnienia czy zburzeń poziomu elektrolitów, do czego może dojść z powodu wymiotów, biegunki, czy nadmiernego pocenia się (np. po sesji w saunie).

Słodycze

Często stanowią tzw. „comfort food", czyli jedzenie, które poprawia nam humor. Nierzadko kupujemy , gdy jesteśmy zestresowani lub zmęczeni. Chęć na nie może też wskazywać, że nie sypiamy dostatecznej ilości godzin, a także, że spadł poziom cukru we krwi.

Chipsy i frytki

Poza pewnym przyzwyczajeniem, które może być odpowiedzialne za chęć zjedzenia tych niezbyt zdrowych przekąsek, takie łaknienie może oznaczać, że brakuje nam zdrowych tłuszczów. Szczególnie potrzebujemy , których nasz organizm nie wytwarza, a których możemy sobie dostarczyć dzięki jedzeniu np. tłustych ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, czy sardynki, a także orzechów i oliwy z oliwek.

Woda

Jeśli odczuwasz pragnienie, może to oznaczać odwodnienie - zdarza się to z różnych przyczyn od czasu do czasu, ale jeśli często bardzo chce ci się pić i często odczuwasz potrzebę oddania moczu, może stanowić to oznakę . Nadmiar glukozy wymaga od nerek dodatkowej pracy, a jeśli nie są w stanie przetworzyć jej, zostaje wydalona z moczem i znów odczuwa się pragnienie.

Ser

Zawiera l-tryptofan, aminokwas, który poprawia nastrój i ułatwia odprężenie. Niekiedy każdy więc każdy odczuwa ochotę np. na lasagnę z dodatkowym serem. Jeśli jednak taka chęć towarzyszy ci ciągle, może być sygnałem problemów z koncentracją i . Jak wykazały badania, osoby z zespołem nadpobudliwości i deficytem uwagi znacznie częściej sięgają po ser.

Makaron i pieczywo

Zawierają znaczne ilości węglowodanów i ochota na jedzenie tych produktów oznacza czasem niski poziom cukru we krwi. Silna chęć na makaron czy pieczywo zwykle jest odczuwana, gdy ludzie ograniczają je w diecie, ponieważ chcą .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy