Strona głównaZdrowieCiśnienie krwi a zdolności poznawcze

Ciśnienie krwi a zdolności poznawcze

Problemy z pamięcią mogą oznaczać, że należy sprawdzić ciśnienie krwi. Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłeś/aś klucze? Zauważasz, że trudniej przychodzi rozwiązanie krzyżówki? Być może sądzisz, ze to oznaki starzenia się, sygnały zmniejszonych możliwości mentalnych, ale w rzeczywistości wspomniane problemy mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi, piszą eksperci sagazone.
Wyniki badań opublikowane w magazynie „Neurology", piśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology), pozwalają wnioskować, że wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do kłopotów z pamięcią u osób po 45 roku życia. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z University of Alabama wzięło udział ponad 20 tysięcy ludzi w wieku powyżej 45 lat. Żaden z uczestników nie doznał udaru, ale 7,6% miało problemy ze zdolnościami poznawczymi, zaś 49,6% leczyło się z powodu wysokiego ciśnienia krwi.

Okazało się, że u osób, które mają wysokie rozkurczowe ciśnienie tętnicze (wartość ciśnienia krwi podawana jako druga), ryzyko problemów z pamięcią i obniżenia zdolności poznawczych jest wyższe niż u tych, których ciśnienie rozkurczowe było na normalnym poziomie. Za wysokie ciśnienie krwi uznano 140/90 mmHg lub wyższe.

W badaniu wzięto pod uwagę także inne czynniki mogące wpływać na możliwości poznawcze, wśród nich m. in. wiek, palenie papierosów, wykształcenie, aktywność fizyczną, poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu. Znaleziono zależność polegającą na tym, że wraz z dziesięciopunktowym wzrostem wartości rozkurczowego ciśnienia tętniczego ryzyko problemów ze zdolnościami poznawczymi rosło o 7%.

„Wysokie ciśnienie krwi uznawane jest za główną przyczynę zawałów i ataków serca, ale wielu ludzi pozostaje nieświadomych, że może również powodować rozwój demencji i inne dolegliwości", mówi Sue Massey z brytyjskiego Towarzystwa Ciśnienia Tętniczego (Blood Pressure Association).


„Możliwe, że dzięki kontroli ciśnienia krwi i utrzymywaniu go na odpowiednim poziomie, będziemy mogli zapobiegać obniżaniu się zdolności poznawczych, które mogą stanowić zarzewie demencji", wskazuje Georgios Tsivgoulis z University of Alabama.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy