Strona głównaZdrowieCiągle zamartwianie się prowadzi do zespołu stresu pourazowego

Ciągle zamartwianie się prowadzi do zespołu stresu pourazowego

Osoby, które permanentnie się zamartwiają, maja zwiększone ryzyko rozwoju zaburzenia stresowego pourazoweego (posttraumatic stress dis order, PTSD).
Ciągle zamartwianie się prowadzi do zespołu stresu pourazowego Wiele osób doświadcza traumatycznych wydarzeń - takie jak bycie świadkiem lub ofiarą przemocy czy przeżycie śmierci bliskiej osoby - ale u niewielu rozwija się , zauważają uczeni z Michigan State University.

Osoby z PTSD czują się i pełne obaw na długo po doświadczeniu trudnego zdarzenia i pomimo faktu, że niebezpieczeństwo minęło.

Powstaje więc pytanie o różnice pomiędzy tymi, u których diagnozuje się PTSD i tymi, którzy nie zmagają się z tą dolegliwością. Badania wykazały, że ludzie odznaczający się większym niepokojem częściej doznają PTSD. Lęki i permanentny strach okazują się być ważnym czynnikiem ryzyka choroby.

Badaniem objęto około 1 000 osób, które odpowiedziały na pytania stanowiące podstawę oszacowania poziom neurotyzmu uczestników mierzony przez chroniczny lęk, objawy i skłonność do przesadnego reagowania na codzienne wyzwania oraz rozczarowania.
W ciągu ponad dziesięciu lat obserwacji, połowa uczestników doznała traumatycznego wydarzenia. Ludzie, u których zanotowano wyższy poziom neurotyzmu na początku badania, mieli wyższe prawdopodobieństwo znalezienia się wśród 5 procent osób, które doświadczyły PTSD.

Jakkolwiek niewiele można zrobić dla uchronienia pacjentów przed PTSD, skoro jednym z czynników ryzyka są określone aspekty osobowości, niemniej jednak wyniki badań mogą pomóc lekarzom w identyfikowaniu ryzyka zaburzenia stresowego pourazowego.

Badania opisano w magazynie Psychological Medicine.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy