Strona głównaZdrowieCiągle ci zimno? 5 najczęstszych przyczyn

Ciągle ci zimno? 5 najczęstszych przyczyn

Jesienno-zimowa pora to okres chłodnej temperatury, wiatru i opadów, nic dziwnego zatem, że często w tym sezonie jest nam zimno. Jeśli jednak kaloryfery grzeją i inni paradują w bluzkach z krótkim rękawem, podczas gdy ty dygoczesz i szukasz dodatkowego swetra, musi być tego jakiś powód. Oto pięć najczęstszych przyczyn tego, że ciągle jest ci zimno.
Ciągle ci zimno? 5 najczęstszych przyczyn

Niedobór snu

Jeśli sypiasz zbyt krótko, bądź jakość twojego jest niska, możesz odczuwać chłód. Już jedna besenna noc sprawia, że stajemy się bardziej podatni na utratę ciepła. Najwyraźniej niedostateczny odpoczynek zaburza procesy związane z termoregulacją organizmu.

Niedoczynność tarczycy

Obniżona tolerancja na chłodniejszą temperaturę może być objawem . Chorobę tę diagnozuje się, kiedy tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości charakterystycznych dla niej hormonów. One zaś pomagają regulować metabolizm i temperaturę, stąd częstsze odczuwanie zimna u pacjentów z taką dolegliwością.

Anemia

Uczucie zimna może być spowodowane niedokrwistością, czyli stanem, w którym brakuje zdrowych czerwonych krwinek transportujących tlen do tkanek organizmu. To właśnie niedotlenienie komórek daje efekt w postaci uczucia zimna. Anemia jest dość powszchną dolegliwością, szacuje się, że cierpi na nią ponas 10 procent osób w wieku powyżej 65 lat.

Leki

Efektem ubocznym zażywanych przez ciebie leków może być odczuwanie zimna. Takie skutki bywają wywoływane np. przez beta-blokery stosowane w zaburzeniach sercowo-naczyniowych. Podobne działanie mają też blokery kanału wapniowego, przepisywane przy chorobie wieńcowej, , czy zaburzeniu rytmu serca.

Słabe krążenie krwi

Może być spowodowane przeróżnymi czynnikami, w tym pewnymi chorobami. Przykładowo, jeśli chłód odczuwasz w jednej części ciała, może za to odpowiadać , w której dochodzi do zwężenia naczyń z powodu zalegania w nich substancji tłuszczowych. Winna może być tu także choroba Raynauda sprawiająca, że naczynia w palcach u rąk i stóp, w uszach i nosie zwężają się przy chłodniejszej temperaturze, co wywołuje uczucie zimna, a także drętwienie, ból i .

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy