Strona głównaZdrowieChrapanie grozi miażdżycą tętnic szyjnych

Chrapanie grozi miażdżycą tętnic szyjnych

Chrapanie nie tylko utrudnia sen partnera - może mieć też realny wpływ na zdrowie chrapiącego.
Chrapanie grozi miażdżycą tętnic szyjnych [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com, Chrapanie] American Academy of Sleep Medicine ostrzegają, że charapanie to nie zwykła przypadłosć, która może zaburzań sen współmałżonka, ale zjawisko, które realnie wpływ na stan zdrowia chrapiącego - ma związek nie tylko z problemami z oddychaniem, ale i stanem tętnicy szyjnej.

Z amerykańskich testów wynika, że aż u 64 procent osób, które bardzo silnie chrapią (tj. przez ponad połowę przesypianego czasu), zdiagnozowano miażdzycę tętnicy szyjnej.

W badaniach wzięło udział 110 osób w wieku 45-80 lat. U uczestników podczas wykonano testy polisomnograficzne i oszacowano zależność między chrapaniem oraz wynikami USG tętnic szyjnych i udowych.

Na podstawie określonych czynników, takich jak intensywność i średni czas chrapania na godzinę snu, dokonano klasyfikacji, dzieląc uczestników na chrapiących mało, umiarkowanie i silnie. Ta ostatnia grupa okazała się najbardziej narażona na ryzyko chorób układu krążenia i miażdżycy tętnic szyjnych, które stanowią główną przyczynę udaru.

Poza tym od dawna wiadomo, że chrapanie jest związane z obturacyjnym i . Badania wskazują również aż 24 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń oddychania w czasie snu.

Aby osłabić problem , trzeba unikać alkoholu i nie palić papierosów. Co więcej, stosowane są w tym celu takż eokreślone farmaceutyki czy zabiegi.

O badaniach napisano w magazynie Sleep.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy