Strona głównaZdrowieChoroby układu krążenia powszechne u Polaków

Choroby układu krążenia powszechne u Polaków

Jak wynika z raportu „Mapa Polskiego Serca" opracowanego w ramach programu „Serce na nowo", 74 procent Polaków cierpi z powodu chorób układu krążenia. 27 września w całej Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Serca.
Raport „Mapa Polskiego Serca" wykazał, że nadciśnienie tętnicze jest nie tylko poważną, ale i dość powszechną w naszym kraju dolegliwością - cierpi na nią ponad 75 procent osób. 42 procent badanych ma chorobę wieńcową.

W ramach realizowanego przez firmę Adamed programu „Serce na nowo" w całej Polsce w ubiegłym roku odbyły się spotkania informacyjne z lekarzami medycyny rodzinnej oraz kardiologami. Podczas nich pacjenci dowiedzieli się, jak postępować w przypadku chorób sercowo-naczyniowych oraz jak aktywnie żyć.

Na podstawie zebranych podczas spotkań informacji, opracowano Mapę Polskiego Serca, która pokazuje zależności między występowaniem chorób układu krążenia w poszczególnych regionach, a innymi czynnikami, takimi jak płeć, masa ciała, aktywność zawodowa, palenie papierosów. Badano również wpływ, jaki te czynniki mają na aktywność fizyczną oraz pracę zawodową.

Konsultacje kardiologiczne wykazały, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie. Nie stosują odpowiednio zbilansowanej diety, zbyt mało się ruszają, a przy tym palą papierosy, piją alkohol i żyją w ciągłym stresie. 31 procent Polaków w ubiegłym roku nie było u lekarza w ogóle lub tylko raz. Zdaniem prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga, eksperta programu „Serce na nowo", brak świadomości Polaków o tym, jak poważne mogą być konsekwencje niezdrowego stylu życia sprawia, że choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna zgonów.

Eksperci podkreślają, że powinniśmy dbać o swoje serce i regularnie wykonywać badania diagnostyczne. Do najważniejszych należą: pomiar ciśnienia tętniczego (osoby zdrowe - co najmniej 1 raz w roku, pacjenci z podejrzeniem choroby sercowo-naczyniowej odpowiednio częściej), pomiar cholesterolu, echokardiografię, EKG wysiłkowe i rezonans magnetyczny.

www.sercenanowo.pl

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy