Strona głównaZdrowieChodzisz późno spać? Masz wyższe ryzyko cukrzycy

Chodzisz późno spać? Masz wyższe ryzyko cukrzycy

Osoby o wieczornym „chronotypie", czyli późno kładące się spać i późne budzące się, odznaczają się o 19 proc. wyższym ryzykiem cukrzycy i to po uwzględnieniu czynników związanych ze stylem życia
Chodzisz późno spać? Masz wyższe ryzyko cukrzycy [fot. Gaby Stein from Pixabay]
Nowe testy noszą ważne przesłanie dla osób uważających się za . Jak odkryto, osoby, które zasypiają i budzą się później, prowadzą mniej zdrowy tryb życia i są bardziej narażone na rozwój niż ci, którzy kładą się wcześnie rano.

- Chronotyp dotyczy preferowanego przez daną osobę czasu snu i czuwania i jest częściowo zdeterminowany genetycznie, więc jego zmiana może być trudna - wyjaśnia Tianyi Huang z Brigham's Channing Division of Network Medicine. - Ludzie myślący, że są „nocnymi markami", powinni zwrócić większą uwagę na swój styl życia, ponieważ ich wieczorny chronotyp może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2 - dodaje.

Już wcześniej odkryto, że osoby z nieregularnymi harmonogramami snu są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia, a ludzie o częściej sypiają nieregularnie. Teraz chciano sprawdzić związek między chronotypem a ryzykiem cukrzycy, a także przyjrzeć się roli czynników związanych ze stylem życia.

Kiedy przejrzano dane ponad 60 tysięcy kobiet, obliczono, że chronotyp wieczorny wiązał się z 72-procentowym wzrostem ryzyka cukrzycy przed uwzględnieniem czynników związanych ze stylem życia. Po wzięciu pod uwagę tych aspektów zaś oznaczał on o 19 proc. zwiększone prawdopodobieństwo cukrzycy.

Odkryto równocześnie, że osoby z chronotypem wieczornym częściej piją alkohol w większych ilościach, stosują dietę o niskiej jakości, śpią mniej godzin na dobę, palą papierosy, a ich waga, BMI i wskaźniki aktywności fizycznej plasują się w niezdrowym zakresie. Wśród osób prowadzących najzdrowszy tryb życia tylko 6 procent miało chronotyp wieczorny.

- Kiedy uwzględniliśmy niezdrowe zachowania związane ze stylem życia, silny związek między chronotypem a ryzykiem cukrzycy zmniejszył się, jednak ciągle pozostawał w mocy, co oznacza, że elementy stylu życia wyjaśniają istotną część tej relacji - stwierdza dr Sina Kianersi, współautorka badań.

Wyniki badania wskazują na powiązania, ale nie pozwalają określić związku przyczynowego - możliwe, że na chronotyp danej osoby, skłonność do niezdrowych nawyków i ryzyko cukrzycy mogą wpływać inne czynniki, zaznaczają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy