Strona głównaZdrowieChirurg: nie tylko do dużych operacji

Chirurg: nie tylko do dużych operacji

Chirurg kojarzy się przeważnie z rozległymi, długimi zabiegami, skomplikowaną operacją czy długotrwałą rekonwalescencją. Jednak najczęściej chirurg to lekarz, który poza operacjami, codziennie wykonuje szereg drobnych zabiegów. Warto wybrać się do niego na konsultacje nawet z drobiazgami, pieprzykami, znamionami lub nieonkologicznymi guzkami.
Chirurg: nie tylko do dużych operacji Drobne dolegliwości, jak wrastający paznokieć, brodawki czy niegojące się rany, mogą być na co dzień bardzo uciążliwe. Jednak wielu z nas uważa, że takie schorzenia są na tyle nieistotne i niegroźne dla naszego zdrowia, że nie warto iść z nimi do lekarza. Nie powinniśmy ich jednak lekceważyć – przestrzegają chirurdzy – mogą być bowiem źródłem poważnej choroby.

Nie tylko operacja

to bardzo szeroka dziedzina, dlatego często błędnie interpretujemy, czym zajmują się lekarze tej specjalizacji. Wyobrażamy sobie, że aby skonsultować się z chirurgiem musimy cierpieć na jakąś poważną chorobę lub oczekiwać na skomplikowaną operację. Nic bardziej błędnego – dużą część pracy chirurgów stanowią konsultacje i zabiegi związane z problemami bezpośrednio niezagrażającymi naszemu życiu. Często nie wiemy, że to właśnie chirurg może nam pomóc z takimi problemami, jak , wrastające paznokcie, ropnie, czyraki, guzki skórne, żylaki, brodawki, znamiona skórne, czy kłykciny.

– Pacjenci często lekceważą objawy i nie wspominają o takich dolegliwościach swojemu lekarzowi rodzinnemu. Dzieje się tak nie dlatego, że boją się leczenia, ale dlatego, że uważają te schorzenia za nieistotne dla swojego zdrowia – mówi dr n.med. Aleksander Zieliński, chirurg z przychodni Med Polonia w Poznaniu. – Nie zdają sobie sprawy z tego, że krótki i drobny zabieg może w bardzo prosty sposób rozwiązać ich problemy zdrowotne i nie tylko zlikwidować dyskomfort czy ból, ale także zapobiec dalszemu rozwojowi choroby – dodaje.

Zapytaj lekarza

Porady chirurga można zasięgnąć zupełnie bezpłatnie. Wystarczy posiadać jedynie ważne skierowanie od lekarza rodzinnego i znaleźć specjalistyczny gabinet chirurgiczny, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Jeśli nie wiemy, czy nasze schorzenie jest poważne, najpierw porozmawiajmy z lekarzem rodzinnym. On zdecyduje, czy powinniśmy udać się do specjalistycznej poradni chirurgicznej – mówi dr Zieliński. – Jeśli okaże się, że konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, nie obawiajmy się konsultacji czy zabiegu. Usunięcie brodawki czy guzka trwa zaledwie kilka minut i pacjent od razu po zabiegu może iść do domu – dodaje.

Jeśli schorzenie, z którym wybraliśmy się do chirurga jest poważniejsze i zgłaszamy się do jego gabinetu na przykład z koniecznością usunięcia kończyn dolnych, tarczycy, kamicą pęcherzyka żółciowego czy przepukliną, nie oznacza to wcale, że w szpitalu będziemy musieli spędzić długie tygodnie. Coraz więcej placówek stawia bowiem na nowe techniki operacji, nowoczesny sprzęt i szybki powrót pacjenta do kondycji sprzed zabiegu. Uzyskuje się to dzięki leczeniu pacjenta przy użyciu laparoskopii, czyli urządzenia, które umożliwia wykonanie nawet najbardziej specjalistycznych operacji przez nacięcia nie większe niż dwa-trzy centymetry.

– Dzięki laparoskopii rozległość zabiegu jest mniejsza, a rany szybciej się goją – mówi dr n.med. Aleksander Zieliński. Dzięki temu już po kilku dniach pacjent wraca do pełnej sprawności.

Zabieg, a nawet skomplikowana operacja może być dziś przeprowadzona dokładnie i fachowo, ale również szybko, bezboleśnie i bez konieczności długich tygodni rekonwalescencji. Dlatego warto przestać omijać gabinety chirurgiczne „szerokim łukiem” i jak najszybciej zdecydować się na niezbędne zabiegi. Pamiętajmy, że każde, nawet najmniejsze, ale lekceważone schorzenie może za kilka lat przynieść poważne konsekwencje.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:00:47, 16-03-2012 ~gość: 212.87.111.xxx

    Aco z operacja kregoslupa?Dowiedzialam sie ze z potwornym bolem 1,5 roku mam czekac na operacje a prywatnie 3 dni.Czy to normalne i ludzkie ?Nie stac mnie na 15000 zl!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy