Strona głównaZdrowieChcesz poprawić sobie nastrój? Sięgnij po to jedzenie

Chcesz poprawić sobie nastrój? Sięgnij po to jedzenie

Jeśli masz kiepski nastrój i chcesz się lepiej poczuć, dołącz do jadłospisu te produkty, sprawią, że poprawi się twoje samopoczucie psychiczne.
Chcesz poprawić sobie nastrój? Sięgnij po to jedzenie
Odpowiednio skomponowana dieta pomaga kontrolować wagę, ale i może mieć wpływ na nasz stan emocjonalny. Najlepszym „planem żywieniowym", który pozwala powstrzymać osłabienie nastroju, jest zróżnicowany sposób odżywiania się z dużą ilością owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów, fasoli i produktów bigatych w . Oto kilka artykułów, które powinny poztywnie wpłynąć na nastrój.

Ciemna czekolada

Owszem, jest bardzo kaloryczna, ale wystarczą niewielkie ilości (już około 40 gramów) dziennie przez kilkanaście dni, aby istotnemu obniżeniu uległ poziom kortyzolu, główny hormon . Takie efekty czekolada może dawać prawdopodobnie dzięki dużej zawartości .

Ryby

Badania pokazały, że ryby mogą pomóc w zmniejszeniu problemów związanych z obniżeniem nastroju. Zaleca się, aby tygodniowo serwować sobie dwie do trzech porcji- dzięki temu różne procesy w organizmie zostaną uregulowane i będzie można liczyć na przyjemniejsze samopoczucie. Zawarte w rybach kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na określone substancje w mózgu związane z dopaminą i serotoniną, hormonami, które wpływają na nasz nastrój. To nie wszystko, w i owocach morza jest też B 12, jod, selen i DHEA, a wszystkie te związki są potrzebne dla zdrowia mózgu i .

Orzechy

Dostarczają błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, w tym wspomniane wcześniej kwasy omega-3. Migdały, orzechy pekan i orzechy włoskie zawierają wapń, który pomaga w zachowaniu równowagi hormonalnej i może zmniejszyć objawy oraz drażliwości. Z badań wynika też, że jedzenie orzechów oznaczało zwiększenie poziomu serotoniny.

Jarmuż

Jarmuż zawiera duże ilości różnych składników odżywczych, które wspomagają pracę naszego mózgu. Dostarcza m. in. kwasu foliowego, witaminy często stosowanej jako suplement wspomagający leczenie .

Owoce jagodowe

Pomagają regulować nastrój, poprawiają pamięć i chronią mózg przed starzeniem się. Przeciwzapalne substancje znajdujące się w nich mogą być pomocne w leczeniu drażliwości i .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć