Strona głównaZdrowieBrak snu zaburza pracę organizmu

Brak snu zaburza pracę organizmu

Dobowa rekomendowana ilość snu wynosi 7 do 9 godzin. Dzisiejsze tempo życia jednak sprawia, że wielu ludzi sypia znacznie krócej. Tymczasem okazuje się, że nadmierne ograniczenie snu grozi wieloma chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią.
Brak snu zaburza pracę organizmu [© studiovespa - Fotolia.com] Niedostateczny sen zaburza oddziaływanie całego organizmu. Może doprowadzić nawet do zagrażających życiu chorób.

Osoby, które sypiają krócej niż pięć godzin dziennie, są o 2,5 razy bardziej narażone na rozwój , mają o 45 proc. wyższe ryzyko i o 12 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu.

Bezsenność a działanie mózgu

Niedobór snu powoduje spowolnienie wszystkich obszarów pracy mózgu. „Niewyspany" płat ciemieniowy odpowiadający za zdolności matematyczne i logiczne powoduje, że proces myślowy wydłuża się i utrudnia wyciąganie logicznych wniosków.

Przy niedoborze snu płaty czołowe mające za zadanie kreatywne myślenie, nie spełniają dobrze swojej funkcji i w efekcie osłabieniu ulega wyobraźnia i oryginalność, pojawiają się problemy z koncentracją, doświadcza się trudności z wyrażaniem myśli.

Kora przedczołowa umożliwia ocenianie sytuacji i widzenie. skutkuje zaburzeniami wzroku i halucynacjami.

Płat skroniowy odpowiada za język, więc niedostateczny odpoczynek skutkuje problemami z wypowiadaniem się.

Kora nowa odpowiada za i uczenie się. Brak snu więc skutkuje kłopotami z przyswajaniem nowych informacji.

Organizm bez snu

Niedostateczna ilość snu aktywuje sympatyczny układ nerwowy, co powoduje gromadzenie się rezerw tłuszczu i wydzielanie hormonów powstrzymujących odprężenie się potrzebne do zaśnięcia. Sen krótszy niż siedem godzin powoduje przybieranie na wadze. Zmniejszona produkcja hormonu leptyny zwiększa apetyt.

Osoby, które przez wiele godzin nie spały, doświadczają podobnych zaburzeń jak ludzie po wypiciu pewnej ilości alkoholu. Pozostający bez snu przez 17 - 19 godzin zachowują się ja osoby z 0,5 promila alkoholu we krwi, a ci, którzy nie śpią od 21 godzin, zachowują się jakby mieli 0,8 promila alkoholu we krwi.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy