Strona głównaZdrowieBoże Narodzenie - czas na... diagnozę?

Boże Narodzenie - czas na... diagnozę?

Wkrótce Boże Narodzenie, wielu z nas planuje odwiedziny przyjaciół i krewnych, których nie widzieliśmy przez jakiś czas. Daleko mieszkająca mama, starsza ciocia, czy dawny, zaprzyjaźniony z rodziną sąsiad nie należą do grona często widywanych osób i Święta stanowią doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w kontakcie z bliskimi. Jednocześnie jednak sporadyczne spotkania powinny wyostrzyć uwagę gości - są szczególnie istotne dla oceny zmian zachowania u osób starszych, które świadczy o samopoczuciu i stanie zdrowia.
Boże Narodzenie - czas na... diagnozę? Wizyty u rzadko widzianych krewnych i przyjaciół skłaniają do ocen wyglądu i pochwał w przypadku utraty na wadze czy nowej fryzury, ale warto być także spostrzegawczym w odniesieniu do pozawizerunkowych kwestii, tzn. nie skupiać się jedynie na aspektach fizycznych, ale zwrócić uwagę na zachowanie. To może mieć istotne znaczenie. Z danych brytyjskiego Stowarzyszenia Alzheimer's Society wynika, że po Świętach Bożego Narodzenia znacznie wzrasta liczba osób telefonujących na linię pomocy.

W istocie Boże Narodzenie to czas, kiedy rodziny zauważają różnicę w zachowaniu i sposobu funkcjonowania pamięci swoich bliskich - oceniają eksperci Alzheimer's Society.
Nie ma ani lekarstwa na demencję, ale jeśli zostaje wcześnie wykryta, można podjąć działania, które opóźnią rozwój choroby i podnieść jakość życia pacjentów pozwalając im dłużej samodzielnie funkcjonować.

Oto niektóre z wczesnych objawów demencji, na jakie należy zwrócić uwagę u bliskiej osoby:
  • nie pamięta ostatnich wydarzeń, choć łatwo przypomina sobie, co się wydarzyło w przeszłości;
  • trudno jest jej śledzić rozmowy lub programy w telewizji
  • zapomina nazwisk znajomych lub nazw przedmiotów codziennego użytku
  • z trudnością przypomina sobie to, co usłyszała, obejrzała lub przeczytała
  • powtarza się lub traci wątek rozmowy
  • często odczuwa niepokój, ma depresyjne nastroje, złości się i doświadcza problemów z pamięcią
  • inni ludzie zaczynają komentować jej utratę pamięci
  • ma uczucie konfuzji nawet wtedy, gdy jest w znanym środowisku
Jeśli zauważy się te objawy, warto zachęcić krewnego lub przyjaciela do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jakkolwiek trudno jest poruszać kwestię demencji zarówno z osobą bliską, jak i dalszą, naprawdę jest warto to zrobić, bo wczesna diagnoza oznacza, że pacjenci szybciej mogą otrzymać odpowiednie leczenie i dobrze sobie radzić jeszcze przez wiele lat.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy