Strona głównaZdrowieBotoks pomocny w łagodzeniu bólu szyi i barku

Botoks pomocny w łagodzeniu bólu szyi i barku

Zastrzyki z botoksu, od jakiegoś czasu stosowane do wygładzenia zmarszczek, mogą również dać ulgę przy przewlekłym bólu mięśni szyi i barku, wynika z nowych badań.
Botoks pomocny w łagodzeniu bólu szyi i barku Ten rodzaj przewlekłego bólu jest częstym zaburzeniem, które potencjalnie może powodować upośledzenia czynnościowe u pacjentów. Ponadto ból szyi może wywołać bóle głowy.

W ramach badań 118 pacjentom z bólem trwającym ponad dwa miesiące, którzy stosowali leki przeciwbólowe, podawano zastrzyki z (toksyna botulinowa typu A) lub placebo.

Ci, którzy otrzymali botoks, doświadczyli znacznie intensywniejszego zmniejszenia bólu, niż osoby zażywające placebo, wynika z analiz uczonych z University of California w Los Angeles.

Pacjenci leczeni botoksem zanotowali znaczne zmniejszenie liczby bólów głowy, a te, które nastąpiły, były mniej dotkliwe. Ponadto deklarowali ogólną poprawę jakości życia, ponieważ ból nie kolidował już z aktywnością, snem i rozrywką.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań wskazują, iż botoks może być rozwiązaniem dla osób z przewlekłym bólem szyi i barku w przypadku, gdy chorym nie przyniosły ulgi tradycyjne terapie obejmujące leki przeciwzapalne, steroidy i farmaceutyki zwiotczające mięśnie, a także terapie fizyczne i behawioralne.

Botoks, poza jego najpowszechniej znanym przeznaczeniem jako substancja wygładzająca zmarszczki, jest testowany jako środek w leczeniu różnych chorób, w tym , a także .

Botulina należy do leków zwanych neurotoksynami i po wstrzyknięciu do mięśni blokuje sygnały nerwowe powodujące napinanie mięśni, co prowadzi do ich zwiotczenia. Dlatego może stanowić alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia zespołu bólowym ze względu na trwałość uzyskanych efektów.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć