Strona głównaZdrowieBól wpływa na nasze życie

Ból wpływa na nasze życie

Podczas odbywającego się w Cambridge Europejskiego Tygodnia Walki z Bólem ogłoszono pierwsze wyniki ankiety PainSTORY, która jest pierwszym tego rodzaju programem badań polegającym na śledzeniu przez rok losów pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Badania przeprowadzane są w 13 krajach Europy, a ich celem jest lepsze zrozumienie sposobów zwalczania przewlekłego bólu w Europie.
Ból wpływa na nasze życie [© Monkey Business - Fotolia.com] PainSTORY (Pain Study Tracking Ongoing Responses for a Year – Roczna ankieta dotycząca badania bólu) prowadzone jest od kwietnia 2008 do marca 2009 w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Szwecji, Danii, Finlandii, Holandii i Norwegii. Badaniem objęto 403 pacjentów, którzy cierpią na przewlekły, nie nowotworowy ból przez okres przynajmniej trzech miesięcy. Pacjenci biorący udział w badaniu są dotknięci bólem różnego pochodzenia, cierpią m. in. na zapalenie kości i stawów, ból pleców i krzyża, osteoporozę, ból neuropatyczny, ból mieszanego pochodzenia i inne długotrwałe bóle.

W trakcie trwania badania pacjenci mają prowadzić tzw. dzienniki ogólnego poziomu bólu oraz zapisy poziomu bólu w różnych sytuacjach. Oprócz tego czterokrotnie przechodzą wywiady jakościowe.
Ponad połowa pacjentów po trzech miesiącach prowadzenia badań twierdzi, że ból ma wielki wpływ na ich codzienne życie. Siedmioro na dziesięcioro twierdzi, że ból zmienia ich zdolność do wykonywania pracy, a niemal dwie trzecie, że wpływa na odczuwanie przez nich radości życia. Prawie połowa pacjentów pracujących poza domem musiała zmienić sposób wykonywania pracy ze względu na ból, 60% ma problemy z chodzeniem, ponad jedna czwarta pacjentów - z myciem i ubieraniem się, prawie połowa pacjentów zmniejszyła aktywność sportową, a 41% pacjentów całkowicie zaprzestało uprawianie sportu ze względu na towarzyszący ból. Inne czynności, które pacjenci obecnie wykonują rzadziej lub do ich wykonania wymagają pomocy to uprawianie ogrodu, prace domowe oraz współżycie seksualne.

Prawie dwie trzecie ankietowanych zapytanych o bardziej emocjonalne aspekty ich bólu stwierdziło, że nie pamięta uczucia braku bólu i byłoby skłonne wydać wszystkie swoje pieniądze na leczenie bólu gdyby wiedzieli, że byłoby to skuteczne.

Wyniki ankiety podkreślają również wpływ bólu na stosunki z innymi ludźmi. Prawie jedna trzecia uważa, że ludzie traktują ich inaczej z powodu ich bólu, a ponad jedna czwarta twierdziła, że odczuwany ból sprawił, że mają mniej przyjaciół.
Chociaż większość uczestniczących w badaniu pacjentów uważa, że ma dobre stosunki ze swoim lekarzem, ponad jedna piąta po wizycie lekarskiej czuje się źle lub gorzej i ma poczucie, że nic się nie zmieniło i już nie zmieni.

Pomimo wysiłków leczniczych zwalczanie bólu nie przynosi skutku u jednej trzeciej pacjentów, a trzech na pięciu chorych czuje umiarkowany lub silny niepokój lub depresję, będące skutkiem bólu.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć