Strona głównaZdrowieBierzesz antybiotyk? Może nieźle nabałaganić w ustach

Bierzesz antybiotyk? Może nieźle nabałaganić w ustach

Wiosna to czas, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na przeziębienia, które często zmuszają nas do pozostania przez kilka dni w domu i zastosowania kuracji antybiotykowej. Bywa, że antybiotyk jest jedynym ratunkiem. Niestety naraża nas na skutki uboczne związane z jego stosowaniem. Jak może wpłynąć na zdrowie naszej jamy ustnej?
Bierzesz antybiotyk? Może nieźle nabałaganić w ustach [Fot. ALDECAstudio - Fotolia.com] to jedno z najważniejszych odkryć XX wieku. Pozwalają pokonać wiele chorób, które niegdyś były dla ludzi śmiertelne. Należy jednak pamiętać, że poza złymi bakteriami niszczą również te dobre, co może być powodem wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Warto więc poznać możliwe działania niepożądane oraz profilaktykę i sposoby na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami.

Bolesne zmiany w jamie ustnej

Najczęstszym problemem pojawiającym się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej z jakim przychodzi się nam zmierzyć są , czyli małe nadżerki pokryte białym lub żółtym nalotem, które zazwyczaj nie przekraczają swoją wielkością 5 mm. Najbardziej uciążliwym objawem tego schorzenia jest ból. Co jednak z aftami ma wspólnego antybiotyk?
Podanie pacjentowi antybiotyku może wywołać zaburzenia w równowadze flory bakteryjnej jamy ustnej. Dochodzi wtedy do powstawania ostrych stanów zapalnych. W jamie ustnej mogą one mieć postać pleśniawek, aft, zapalenia kątów ust (potocznie zajadów) oraz grzybicy jamy ustnej. Ta ostatnia wynika z upośledzenia odporności po przewlekłej antybiotykoterapii. Wszystkim zmianom towarzyszą objawy bólowe. Mogą one mieć charakter miejscowy (jak w przypadku aft) lub obejmować całą jamę ustną (np. grzybica). W tym drugim przypadku zaczerwieniona jest cała błona śluzowa, a dodatkowo występuje obrzęk oraz nalot. Dodatkowo odczuwana jest duża bolesność i pieczenie – mówi stomatolog Magdalena Szela-Słowik.
Pamiętajmy również, że ryzyko powstania tych dolegliwości nie mija wraz z zaprzestaniem stosowania kuracji. Organizm potrzebuje czasu, aby na nowo wykształcić dobre kultury bakterii, co zazwyczaj trwa kilka dni, jednak jest to czynnik indywidualny dla każdego pacjenta.

Jak zapobiegać?

Jak ochronić się przed niechcianymi efektami zażywania antybiotyków? Wystarczy, że w czasie terapii będziemy zażywać . Warto jednak pamiętać, aby nie brać ich równocześnie z antybiotykiem, gdyż tak samo jak dobre bakterie w naszym organizmie, one również zostaną zniszczone. Najlepiej rozpocząć ich przyjmowanie w połowie kuracji. Jak dodatkowo możemy się bronić? Pić dużo jogurtów naturalnych, kefirów oraz maślanek. Kwaśne produkty również będą nam sprzyjać, w szczególności kiszona kapusta i ogórki.

Jak leczyć?

Co zrobić, jeśli po antybiotykoterapii w naszej jamie ustnej pojawiły się jednak afty? Nie należy lekceważyć tego problemu. Te małe, bolesne zmiany bez odpowiedniej pomocy mogą goić się nawet kilka tygodni!
Leczenie stanów zapalnych jamy ustnej jest uzależnione od rodzaju wykwitów. Dużą rolę pełnią miejscowo działające leki przeciwbólowe – radzi stomatolog Magdalena Szela-Słowik.
Nie warto więc godzić się na dyskomfort, na jaki jesteśmy wtedy narażeni. Dobrze jest zastosować odpowiedni żel, który odizoluje zmianę od drażniących czynników zewnętrznych oraz przyspieszy proces gojenia uszkodzonej błony śluzowej. Można również stosować naturalne płukanki z rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego, które zmniejszą odczyn zapalny. Innym sposobem jest również przyłożenie do afty świeżo zaparzonej i ostudzonej torebki z herbatą. Tanina zawarta w zmniejszy ból i zadziała wysuszająco.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy