Strona głównaZdrowieBezsenność - problem osób starszych

Bezsenność - problem osób starszych

Częstość występowania bezsenności zwiększa się z wiekiem, cierpi na nią 12-40% osób powyżej 65-go roku życia. Ludzie w podeszłym wieku uskarżają się najczęściej na zaburzenia utrzymania snu i zbyt wczesne budzenie się. Niektóre przypadki bezsenności wynikają jednak ze złej higieny snu i zbyt małej aktywności, te da się wyleczyć.
Bezsenność - problem osób starszych [© nastazia - Fotolia.com] Oto kilka danych liczbowych. Osoby po sześćdziesiątce stanowczo częściej zażywają leki niż ludzie w wieku 50-59 lat (odpowiednio 15% i 7%). Wśród pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej powyżej 65- go roku życia 25% kobiet i 6% mężczyzn zażywa medykamenty ułatwiające sen. 70% procent osób stosujących środki o działaniu nasennym (benzodiazepiny) przez ponad rok to ludzie mający więcej niż 50 lat.

Naukowcy wskazują, że u osób starszych zmniejsza się ilość snu głębokiego, wzrasta zaś częstość i czas trwania przebudzeń. Sen nocny nierzadko trwa 4-5 godzin, a w ciągu dnia ma miejsce kilka drzemek. Całkowity czas snu jest zazwyczaj niezmieniony.

Jak sobie radzić z bezsennością tego rodzaju? Pomocny jest wysiłek fizyczny, zwiększa ilość snu głębokiego i poprawia jego ciągłość. Ponadto, powstrzymuje nadwagę i inne schorzenia somatyczne mające negatywny wpływ na sen.

Warto również postarać się o to, by rytm dobowy pacjenta na rencie, bądź emeryturze w możliwie dużym stopniu przypominał rytm z czasu aktywności zawodowej. Polecane są też sposoby z zakresu fototerapii, w ciągu dnia pacjent powinien wychodzić na zewnątrz, w pomieszczeniach zaś warto stosować jasne światło, pomocne w zsynchronizowaniu odpowiedniego rytmu dnia pacjenta.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:03:33, 07-11-2013 Alicja12

    Do fototerapii polecam słuchawki
  • 13:28:42, 07-11-2013 senesco

    Nie do końca zgadzam się z tezą artykułu. Kłopoty ze snem, jeśli nie są spowodowane chorobą, są zwykłym dążeniem organizmu do homeostazy. Wynikają z naturalnej gospodarki energią. Problem pojawia się wtedy, gdy starsza osoba zaczyna walczyć z własnym rytmem i narzuca sobie niepotrzebnie dyscylinę.
    Muszę spać od tej do tej, a jeśli nie to sięgam po tabletki. Rano nie mogę się przebudzić, sięgam po suplementy. A potem potrzebna jest terapia.
    Na rencie lub emeryturze, kiedy nie żyjemy w kieracie, możemy pozwolić sobie na życie zgodnie z potrzebami i w własnym rytmie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy