Strona głównaZdrowieBezsenność niszczy zdrowie

Bezsenność niszczy zdrowie

Pięć godzin snu, tak często dzisiaj praktykowany sposób wypoczywania, nie wystarcza. Niedostateczna ilość odpoczynku ma bezpośredni negatywny wpływ na stan zdrowia.
Bezsenność niszczy zdrowie Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine i Western Psychiatric Institute and Clinic deklarują: powinniśmy sypiać osiem godzin, a regularne odpoczywanie przez krótszy czas skutkuje patologiami. jest związana nie tylko z tym, że następnego dnia odczuwamy zmęczenie i trudniej nam się skoncentrować, ale ma poważny wpływ na stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Zbyt krótki czas snu powoduje, że źle funkcjonują nerki, płuca, a także zwiększa się ryzyko udaru i zawału serca. Poza tym wpływa na zwiększone odkładanie się tłuszczu. Bezsenność oddziałuje na metabolizm - spada poziom leptyny, hormonu, który reguluje pobieranie pokarmu i gospodarkę energetyczną organizmu, a rośnie poziom greliny, tzw. „hormonu głodu". Bezsenność w krótkim czasie może przydać nawet do dziesięciu kilogramów.

Niedostatek odpoczynku zwiększa również ryzyko cukrzycy; ze względu na zmiany w metabolizmie następuje zaburzenie delikatnej równowagę cukrów w organizmie. Co więcej, u nocnych marków wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Jak wynika z japońskich badań z udziałem kobiet w wieku 40 - 79 lat, panie, które spały sześć godzin snu na dobę, miały wyższe ryzyko .

Ponadto osoby niedosypiające znacznie częściej zmagają się z powszechnymi infekcjami, kaszlem, bólem gardła, etc. Dzieje się tak dlatego, że niedostatek odpoczynku zmniejsza skuteczność pracy układu odpornościowego. Badanie przeprowadzone przez uczonych z Carnegie Mellon University z udziałem 153 osób dowiodło, że ci, którzy sypiają po sześć/siedem godzin na dobę, częściej chorują na .

Nie tylko ciało cierpi z powodu niedoborów snu, także umysł. Analizy prowadzone u weteranów wojennych wyraźnie pokazują, że istnieje bezpośredni związek między bezsennością i .

Aby szybciej i bezproblemowo zasypiać, warto chodzić do łóżka o tej samej porze, unikać elementów rozpraszających uwagę (np. długiego siedzenia przed komputerem monitora), zadbać o zaciemnienie sypialni oraz unikać napojów z kofeiną w porze wieczornej.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy