Strona głównaZdrowieBezpłatna cytologia dla Ślązaczek

Bezpłatna cytologia dla Ślązaczek

Rak nie zawsze daje dolegliwości, a trwająca chwilę cytologia może uratować życie! Katowicki Szpital Położniczo-Ginekologiczny przy ulicy Łubinowej zaprasza 10 grudnia 2011 na bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji „Biała sobota”.
Bezpłatna cytologia dla Ślązaczek W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4 000 kobiet . Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii. To bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci tego nowotworu, ale także stanów, które nie leczone mogą doprowadzić do jego powstania. Każda kobieta powinna wykonywać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia.

Kiedy zrobić badanie i jak się przygotować?

Badanie najlepiej przeprowadzić pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu, co najmniej dwa dni po ostatniej miesiączce i nie później niż dwa dni przed rozpoczęciem kolejnej. Cytologię wykonujemy co najmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym. Na dwa, trzy dni przed pobraniem wymazu należy zaprzestać stosowania leków dopochwowych oraz zrezygnować ze współżycia płciowego.

Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Bezpłatne badania przeprowadzane będą w sobotę, 10 grudnia 2011 r. w godz. od 9.00 do 15.00. Skierowanie nie jest potrzebne, należy jednak zabrać ze sobą dowód osobisty. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie pod numerem (32) 202 55 21. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc też pod bezpłatny numer infolinii 530 215 215.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy